Świadczenie pielęgnacyjne - komu będzie przysługiwać?

Michalina Topolewska | 2012-01-24 12:48 | Aktualizacja: 12:48
Dziecko niepełnosprawne

Dziecko niepełnosprawne / Shutterstock)

Specjalny zasiłek opiekuńczy otrzyma osoba opiekująca się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.




Takie zmiany w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego przewiduje wysłany już do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z zapowiedziami rządu prawo do tego świadczenia w obecnym brzmieniu przepisów zachowają tylko ojciec, matka, opiekun prawny oraz rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem. Co więcej wysokość świadczenia dla nich wzrośnie z 520 zł do 620 zł miesięcznie.

Z kolei inne osoby zobowiązane do alimentacji, np. córka zajmująca się rodzicem lub wnuczek babcią zyskają prawo do zupełnie, nowego świadczenia – specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Wyniesie ono 520 zł, ale gmina przyzna je tylko wtedy, gdy dochody obydwu rodzin (opiekuna i osoby, nad którą sprawuje opiekę) nie przekroczą kryterium dochodowego wynoszącego 583 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

Ponadto gmina będzie miała obowiązek przed przyznaniem specjalnego zasiłku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego według wzoru i na zasadach obowiązujących w pomocy społecznej. Zostanie on powtórzony po sześciu miesiącach od wydania decyzji oraz w każdej następnej sytuacji, gdy gmina będzie miała wątpliwości co do sprawowania rzeczywistej opieki nad niepełnosprawnym.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 kwietnia i będą stosowane nie tylko wobec osób składających wniosek po tym terminie.

– Tego dnia utracą moc dotychczasowe decyzje przyznające wsparcie i będziemy mieli obowiązek wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie o przyznanie świadczenia lub specjalnego zasiłku – mówi Natalia Siekierka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Dodaje, że jeszcze przed postępowaniem gminy będą musiały zawiadomić wszystkie osoby o czekających je zmianach.

Projekt przewiduje jednak, że osobom, którym świadczenie pielęgnacyjne przysługiwało, a po 1 kwietnia nie będą spełniać warunków przyznania specjalnego zasiłku, zostanie on im przyznany jeszcze na dodatkowe 6 miesięcy.

Ma to służyć realizacji konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych.

Specjalny zasiłek opiekuńczy będzie poprzedzony wywiadem z opiekunem






zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Michalina Topolewska

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 33
  • ~ANETA2013-03-31 21:35

    MOŻE POWINNIŚMY WYJŚĆ NA ULICĘ Z DEMONSTRACJĄ,BO CO INNEGO NAM POZOSTALO...

  • ~Zbigniew Majdziak2013-02-10 16:01

    Dlaczego nasze Panstwo okrada ludzi którym to pszyznaja świadczenie pielednacyjne z tytu rezzygnaci z pracy w zamian za opieke nad osobą niepełnosprawnąUrzednicy tz Marszałkowie Sejmu pszyznawają sobie nie małe premie nawet 45 tyś złótych i to ma byc zgodne z prawem,Dajcie luidziom prace i godną płace. o taką Polske ludzie walczyli że okradają tych któryuch mogą by oni dla siebie mieli kim w takim razie jest zwłykły szary człowiek,Komuno wróc

  • ~zmęczona2013-02-09 00:02

    W TYM KRAJU NIE MOŻNA NAWET WEGETOWAĆ!!!
    KOCHANI RZĄDZACY WPROWADŻCIE LEPIEJ EUTANAZJE!!!
    opiekuje się ojcem który jest po udarze sparalizowany,całe swoje życie tato pracował,nie chorował,pomagał wszystkim bezinteresownie i teraz kiedy on potrzebuje pomocy państwo o tym decyduje czy ją będzie miał czy nie!!!
    co to jest wogóle to 630 zł!!!
    jakieś śmieszne kryterium które teraz waży los życia lub śmierci!!!
    takie ponizenie może spotkać tylko polaka w swoim kraju,wstyd,wstyd,wstyd!!!
    MNIE OSOBIŚCIE SZLAG TRAFIA!!!

  • ~chory2013-02-06 10:17

    Wszystkie osoby, które straciły prawo do świadczenia opiekuńczego, powinny się zarejesrować w urzędzie pracy pomimo że są bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych ( do tego wymagane jest otrzymywanie dochodu przez ostatnie 18 miesięcy w wysokości przynajmniej średniej krajowej tj. około 1500 zł oraz odprowadzanie pieniędzy na fundusz pracy- tak się rząd zabezpieczył przed wzrostem wskaźnika bezrobocia w Polsce) żeby pokazać wskaźnik rzeczywistego bezrobocia w Polsce, które jest fałszowane !!!

  • ~putin radzi2013-01-10 17:07

    nic tylko zabic tuska i cala jego rodzine, nie ma rewolucji bez krwi,

  • ~zbigniew2012-12-20 11:55

    bardzo dobrze piszecie o tym gnoju ja tyle nie będe pisał jako pierszy przejde do czynu 1 kwietnia na batorego w toruniu zbigniew dudziak i przestańcie w końcu pluć na komune niech żyje komuno wróć

  • ~antychryst2012-11-22 19:29

    Tuskuuu co wy się dziwiwcie ze był zamach na sejm za takie prawo?? to jest bezprawie!!! za co wy odpowiadacie??? na ukrainie Za podpisanie złych papierów Tymoszenko poszla siedzieć jak by tak u nas robili to ten tusk i inni już by siedzieli !!! za co wy odpowiadacie??? za nic tylko liczycie kase ile z podatkow zciagniecie tej kasy to jest chamstwo zaraz za takie posty będą karac i do wiezienia wsadzać teraz niby jest (wolność słowa)ale taka wonosc ze... szok ja się boje ze zaraz mnie namierzycie moje IP i pojde siedzieć za prawde na te zakichane urzędy nie ma prawa w gminnach to samo zwykli ludzie (biedni )już się nie licza maja wyrzyc za jakies marne rodzinne i nawet nie daja tego opiekuńczego które się nalezy niech rusza du*py a nie siedza i pierdza w stolki !!!

  • ~Dorota2012-10-12 23:26

    Czy jako opiekun prawny i faktyczny mojej niepełnosprawnej,ubezwłasnowolnionej 46 letniej siostry będę otrzymywać nadal świadczenie pielęgnacyjne czy zasiłek opiekuńczy.Niepełnosprawność jej powstała do ukończenia 18 roku życia.
    Ponadto od dwóch miesięcy nie żyje nasz ojciec ,(mama umarła 19 lat temu).
    Jak to teraz będzie wyglądało w świetle prawa ?

  • ~NOWA2012-09-25 21:09

    A POMOC SPOŁECZNA TO JEST NAJDURNIEJSZA INSTYTUCJĄ. JAK ONE MAJĄ ZDECYDOWAC KOMU SIE NALEZY JAKI ZASILEK JAK IM SIE TYŁKÓW NIE CHCE RUSZYC I SPRAWDZIC KOMU SIE JAKA POMOC NALEZY. A DOSTAJA TAKA POMOC CI CO ZARABIAJA PO 3 TYS ALBO MAJA MEZÓW ZA GRANICA BO AKURAT TO JEST TEJ PANI KOLEZANKA..JA MAM CHOREGO MEZA PO UDARZE WYMAGA STAŁEJ OPIEKI NIE MIALAM ZADNYCH DOCHODOW I BYŁAM ZMUSZONA IŚC PO PIENIĄDZE NA LEKI DO POMOCY SPOŁECZNEJ TO PIERWSZE PYTANIE PANI BYŁO TAKIE KIEDY PODEJME PRACE.ZAPYTAŁAM KTO MA SIE OPIEKOWAC MEŻEM A PANI NA TO A CZY SASIEDZI NIE ZAJZELI BY DO NIEGO.TO JEST WSTYD I HANBA BANDA ZŁODZIEJI I NIC WIECEJ.

  • ~nowa2012-09-25 20:57

    PANIE PREZYDENCIE I WSZYSCY PRACOWNICY UCHWALAJĄCY USTAWY MOŻE MY PROSCI LUDZIE OPIEKUJACY SIE NIEPEŁNOSPRAWNYMI CZŁONKAMI RODZINY DAMY WAM TE NASZE PIENIĄDZE NA ZYCIE KYÓRE MY MAMY I ZYJCIE ZA NIE.POPROSTU POUMIERALI BYSCIE Z GŁODU.CO Z WAS ZA LUDZIE I JAK DBACIE O NIEPELNOSPRAWNYCH TO WSTYD I HAŃBA.WSTYD MIESZKAC W TAKIM KRAJU.I WY JESTESCIE ZA TYM ZEBY KOBIETY MIAŁY WIECEJ DZIECI A Z CZEGO JE UTRZYMAC.