Łupież to jedna z najczęstszych przypadłości skóry głowy. Jeśli złuszczaniu się naskórka nie towarzyszą zmiany zapalne, mamy do czynienia z tzw. łupieżem zwykłym. Mogą powodować go stosowane w nadmiarze kosmetyki (pianki, żele, lakiery), chlorowana woda, złe spłukiwanie lub zbyt częste suszenie włosów. Zazwyczaj wystarczy stosować szampony przeciwłupieżowe, które zawierajNaciską składniki przeciwłojotokowe, odkażające i złuszczające. Dzięki nim łupież po kilku tygodniach powinien ustąpić.

Reklama

Rozdwajające się końcówki włosów należy po prostu ściąć. A na przyszłość dbaj o to, by nie przesuszać nadmiernie włosów: najlepiej nie stosuj wałków i lokówek do układania fryzury, a jeśli nie musisz, nie używaj też suszarek. Latem chroń włosy przed słońcem. Stosuj też specjalne odżywki, które wzmocnią włosy i będą utrzymywały ich naturalną wilgotność.

Na wygląd włosów ma wpływ ogólny stan zdrowia. Jeśli stały się one matowe, bez blasku i zaczynają wypadać, być może cierpisz na niedobór niezbędnych witamin i minerałów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które stale się odchudzają. Warto przez miesiąc lub dwa brać preparaty witaminowe.

Masz wrażenie, że włosy wychodzą ci garściami? Utrata włosów jest często związana ze zmianami hormonalnymi, np. w czasie ciąży. Po urodzeniu dziecka, zanim gospodarka hormonalna się unormuje, używaj szamponów i odżywek zawierających biotynę i krzemionkę.

Jeśli jednak nie widzisz jednoznacznej przyczyny nadmiernego wypadania włosów, warto udać się do dermatologa, który być może zaleci wykonanie specjalistycznych badań - trichogramu lub trichoskopii, które pozwolą poznać przyczyny problemu i skutecznie z nimi walczyć. Należy też pamiętać, że powodem nadmiernego wypadania włosów bardzo często bywa stres - skutki jego działania stają się odczuwalne właśnie "na włosach" kilka miesięcy po trudnych przeżyciach.