Wiosna to nowalijki w naszych domach. A może na otwarcie sezonu wiosennego rozsmakujemy się w „kuchni szparagowej”? Sezon na szparagi zaczyna się w maju i potrwa tylko do połowy czerwca - trwa bardzo krótko, nie wolno więc zwlekać!

Reklama

Szparagi na wiele sposobów

Można przygotować je na wiele sposobów: z wody z gorącym masełkiem i natką pietruszki, parmezanem, smażoną tartą bułką, z sokiem z cytryny (wyciska się go w ostatniej chwili, bo zielone szparagi tracą od niego kolor). Smakują doskonale z różnymi sosami - winegret, holenderskim, beszamelowym. Niebo dla podniebienia to aromatyczna zupa szparagowa, szparagi smażone z cielęciną, szparagi z pieca albo z grilla, szparagi z głębokiego tłuszczu w cieniutkim, chrupiącym cieście.
Zielone, fioletowe i białe - niezwykle zdrowe szparagi są warzywem wykwintnym nawet w najprostszej formie przyrządzenia i podania. Doskonale komponują się z daniami kuchni niemieckiej, która to uczyniła śródziemnomorskie szparagi jednym ze swoich „warzyw narodowych”.


Kucharze restauracji Milk&Co w hotelu Radisson Blu w Krakowie, która wprowadziła do menu wiele potraw ze szparagów, zdradzają tajniki sztuki przyrządzania i spożywania tych szczególnych smakołyków.


Szparagowe rady i ciekawostki kulinarne:


Szparagi szybko się psują, więc należy wybierać szparagi jędrne, w żadnym wypadku nie kupować zwiędłych i zdrewniałych. Trzeba oglądać końcówki, jeśli są suche i popękane, to znak, że długo leżą na straganie! Bez schłodzenia utrzymują świeżość nie dłużej niż jedną dobę, więc w tym czasie powinny zostać sprzedane i skonsumowane. Jeśli kupimy białe szparagi, musimy przed gotowaniem odciąć końce. Można to zrobić zginając szparaga, chwytając za końce; zawsze złamie się w miejscu, gdzie nie ma już włókien. Potem obieramy skórkę (jak z ogórka), żeby w trakcie jedzenia nie natrafić na włókna. Zielonych i fioletowych szparagów nie obieramy, odcinamy jedynie twarde końcówki. Gotujemy, najlepiej pionowo, związane nitką, na dużym ogniu, pod przykryciem – dostępne są specjalne garnki do gotowania szparagów. Do takiego garnka wlewamy ok. 4 cm wody, zagotowujemy i wkładamy szparagi. Białe gotujemy ok. 20 minut, zielone 15, a fioletowe troszkę krócej. Uważamy aby nie rozgotować główek, które są najdelikatniejsze. Zielone szparagi możemy solić, białych raczej nie - chyba, że ktoś takie woli. Możemy ugotować je w mleku, będą słodsze.

Szparagi jemy nożem i widelcem, savoir-vivre pozwala również na jeść szparagi palcami!

Media