Pieczenie mięs to nie lada wyzwanie. Mięso po upieczeniu powinno być kruche, soczyste a jego wyśmienity smak rozpieszczać kubki smakowe. Chcąc osiągnąć taki efekt musimy pamiętać o jego wstępnym przygotowaniu. Doświadczeni kucharze podkreślają, że najlepiej jest intensywnie obsmażyć mięso na patelni, co zapewni lepszy wynik pieczenia. Mięso będzie kruche w środku, a jego wierzch chrupiący. Pamiętajmy także o odpowiednim doprawieniu potrawy, aby nabrała pożądany smak. Polecane są własnoręcznie przygotowane marynaty, które równomiernie pokrywają danie i nadają mu aromat i zapobiegają wysychaniu podczas pieczenia.

Reklama

Pieczenie ryb jest zadaniem prostszym i mniej skomplikowanym. Ich mięso jest delikatne, więc czas przygotowania jest krótszy niż wołowiny czy wieprzowiny. Aby gotowa potrawa była smaczna, należy surowy filet skroplić sokiem z cytryny oraz dodać sól i pieprz. Następnie wystarczy 15-20 minut w piekarniku i danie gotowe.

Aby pieczenie dań było szybkie i proste, dobrze jest użyć specjalnych rękawów i torebek do pieczenia. Jedyne, co musimy zrobić, to włożyć do opakowania odpowiednio doprawione i przygotowane mięso lub rybę. Co ważne: aby komfortowo przygotować pieczeń nawet z dużych porcji mięsa lub ryby, należy użyć możliwie szerokich rękawów.

Korzystając z takich produktów do pieczenia, dbamy także o jakość przygotowywanych dań. Sprawiają one, że potrawy pieką się we własnym sosie bez dodatku tłuszczu. Dzięki temu są zdrowe i niskokaloryczne, a dania zachowują cenne wartości odżywcze. Ich dodatkowym jest wygoda. Potrawy przygotowywane w torebkach nie przypalają się i nie brudzą piekarnika. Co ważne, używając ich, nie musimy szorować i zmywać brytfanny lub blachy – po upieczeniu dania zużytą folię wyrzucamy do kosza.

Podziękowania za przygotowanie tekstu dla marki Jan Niezbędny - producenta rękawów i torebek do pieczenia.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!