Od 26 lat, z inicjatywy Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Biskupi spotykają się wtedy z młodymi w stolicach swoich diecezji. Jak informuje biuro prasowe KEP, tematem przypadającego 17 kwietnia 26. Światowego Dnia Młodzieży są słowa z Listu św. Pawła "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze". Dzień ten będzie związany z Janem Pawłem II i jego nauczaniem; ma też przygotować młodzież do spotkania z Benedyktem XVI w Madrycie 16-21 sierpnia.

W archidiecezji warszawskiej w sobotę w ośmiu kościołach młodzież spotka się z biskupami warszawskimi. Celebrowane msze św. poprzedzi ewangelizacja prowadzona przez młodzieżowe wspólnoty Archidiecezji Warszawskiej. O godz. 20 na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. W katedrze diecezji warszawsko-praskiej zaplanowano zaś prezentację poświęconą 19-letniej błogosławionej Chiarze "Luce" Badano; będzie też pielgrzymka szlakiem św. Jakuba z katedry do kościoła na Tarchominie.

W archidiecezji białostockiej po mszy św. sprawowanej 17 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze odbędzie się multimedialne widowisko Męki Chrystusa. W diecezji bydgoskiej w Dolinie Śmierci (zbiorowa mogiła mieszkańców Bydgoszczy wymordowanych jesienią 1939 r. przez hitlerowców - PAP) młodzi będą uczestniczyć w XI Misterium Męki Pańskiej. Myślą przewodnią przedstawienia będą słowa "Wypłyń na głębię".

Młodzi z archidiecezji gdańskiej uczestniczyć będą w Niedzielę Palmową w pielgrzymce do sanktuarium św. Wojciecha. Rozpocznie się ona o godz. 9 przy kościele św. Trójcy w Gdańsku. W kościele św. Jana Bosko na Oruni o godz. 10.15 pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia odprawione zostanie nabożeństwo z poświęceniem palm.

Spotkaniu młodych w archidiecezji gnieźnieńskiej przewodniczył będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Program przewiduje przegląd palm oraz prezentację "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II. W diecezji kaliskiej Niedziela Palmowa obchodzona będzie na Górze Krzyża Jubileuszowego. O godz. 14 przy Ośrodku "Samotnia" odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne, poświęcenie palm i procesja do ołtarza; o godz. 15 - msza św. i koncert.

W Krakowie w liceum im. S. Wyspiańskiego od 15 do 17 kwietnia odbędzie się IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. W programie są m.in. Droga Krzyżowa, spotkania ekumeniczne, konferencje oraz uroczysta msza św. w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

"Marsz dla Życia" pod hasłem "Zwyciężamy miłością" będzie jednym z elementów obchodów w Legnicy. 17 kwietnia młodzi będą tu składać przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego. Elementem obchodów będzie również "Oratorium dla życia". W Łodzi odbędzie się Marsz dla Jezusa - radosny pochód ulicą Piotrkowską.

W Opolu młodzież uczestniczyć będzie w wieczornej Drodze Krzyżowej ulicami miasta oraz nabożeństwie Słowa Bożego z udziałem bp. Andrzeja Czai. W niedzielę zaś wystawiona zostanie "Pasja" - spektakl "Teatru A" z Gliwic.

W diecezji pelplińskiej tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Kościerzynie. Delegacje poszczególnych dekanatów przywiozą tam fragmenty układanki, z których złożony zostanie duży billboard będący wyrazem jedności młodych całej diecezji. Będą koncerty i spektakl.

W Płocku po mszy św. w bazylice katedralnej zaplanowane jest spotkanie na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku: będzie koncert i pokaz tańców; nakręcony teledysk z udziałem młodych posłuży promocji madryckiego spotkania z Ojcem Świętym.

W Sanoku z młodzieżą spotka się metropolita przemyski abp Józef Michalik i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Przewidziano m.in. nabożeństwo, adorację krzyża, warsztat z egzorcystą, koncerty, zwiedzanie skansenu oraz uroczystą niedzielną mszę św. na sanockim rynku.


Młodzi z diecezji siedleckiej spotkają się w sobotę w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim; w programie jest m.in. koncert i spotkanie z dziennikarzem Robertem Tekielim.

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej obchody odbędą się od 30 kwietnia do 3 maja w Choszcznie pod hasłem "Mocni w Wierze". Jego uczestnicy będą m.in. rozważać papieskie homilie skierowane do młodzieży, słuchać koncertów, uczestniczyć w warsztatach tematycznych i mszach św. 1 maja obejrzą także transmisję z uroczystości beatyfikacyjnych w Watykanie.