Władze Poznania chciały, aby po przeniesieniu dotychczasowej inscenizacji Pasji do Warszawy, w Poznaniu w dalszym ciągu było pokazywane Misterium Męki Pańskiej. "Wiemy, że to wydarzenie stało się już tradycją i mieszkańcy nie tylko Poznania chcą w nim uczestniczyć" - powiedział wiceprezydent Hinc.

Nowe Misterium przygotuje grupa rekonstrukcyjna Legion X (zajmująca się rekonstrukcją historyczną rzymskich legionów) we współpracy ze Stowarzyszeniem Solidarni w prawdzie i miłosierdziu z Lubonia (wielkopolskie).

"Postanowiliśmy podjąć się tego zadania, bo jako grupa rekonstrukcyjna mamy doświadczenie w rekonstrukcji bitew i egzekucji, a przecież Pasja jest egzekucją rzymską" - powiedział scenarzysta i współreżyser widowiska Roman Ostafiński.

Według Ostafińskiego w Misterium wystąpi ponad dwudziestu aktorów amatorów i kilkudziesięciu statystów. Scenariusz będzie oparty na Ewangelii wg św. Mateusza i św. Marka. "Będzie to mroczne, uduchowione widowisko, które ma wprowadzić widzów w głęboki religijny nastrój" - powiedział.

Dużą rolę w odbiorze widowiska, będzie miała oprawa świetlna i dźwiękowa. Całą historię będzie opowiadał narrator. Na placu koło Dzwonu Pokoju na poznańskiej Cytadeli stanie replika pałacu Piłata, mocną stroną widowiska mają być wiernie odtworzone kostiumy: od zbroi rzymskich poprzez szaty i stroje tłumu. Widowisko będzie kosztowało 50 tys. złotych. Pieniądze na jego organizację przekazał Urząd Miasta w Poznaniu.

Dotychczas w Poznaniu pokazywane było Misterium Męki Pańskiej reżyserowane przez Artura Piotrowskiego. W tym roku zostanie ono pokazane 16 kwietnia w Warszawie na Torze Treningowym Wyścigów Konnych na Służewcu.

Misterium zostało przeniesione do Warszawy, gdyż jego organizatorzy chcieli włączyć się do ogólnopolskich przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II.