>>>Ten program rozliczy cię z fiskusem

Reklama

Ogranicz się tylko do tradycyjnych wielkanocnych potraw, nie piecz ciasta w domu, namów gości, by przynieśli potrawy na świąteczny stół, a najlepiej sam wproś się do krewnych - radzi "Metro".

Jak wynika z analiz portalu Money.pl, przeciętny Polak na zorganizowanie Wielkanocy wydaje maksymalnie 250 zł (25 proc. z nas - góra 100 zł). To prawie trzy razy mniej niż na Boże Narodzenie, bo wtedy rujnujemy się na prezenty, a teraz 80 proc. zakupów to żywność. Ale ceny jedzenia rosną właśnie jak szalone - w ciągu ostatnich miesięcy warzywa podrożały nawet o 50 proc., przetwory mleczne - ponad 10 proc., żółty ser - 20 proc., nie mówiąc o cukrze, który wciąż jest prawie dwa razy droższy niż rok temu.

W efekcie internetowe fora pękają od pytań i porad, jak zastawić wielkanocny stół i nie stracić portfela. Oto niektóre pomysły internautów: "Nie pieczcie ciast samodzielnie. Koszt (z energią) własnoręcznego wypieku babki to ponad 25 zł. Gotową kupisz za mniej niż 20 zł". "My jak co roku jedziemy do krewnych, ale w tym roku gospodarze poprosili, by wszyscy goście złożyli się po 100 zł. W sumie i tak się opłaca". "Na śniadanie wielkanocne zapraszam gości, w tym roku poproszę, by jedno-dwa dania przynieśli ze sobą".