Kupujemy

Kupując róże, zwracajmy uwagę nie tylko na ich urodę, lecz także na podkładkę, na jakiej zaszczepiono krzew. Jeśli mamy glebę z dużą zawartością wapnia (powyżej 6,5 pH), to wybieramy odmiany szczepione na róży dzikiej (R. canina). Gdy ziemia jest kwaśna (mniej niż 6,5 pH), lepiej będą na niej rosły krzewy szczepione na róży wielokwiatowej (R. multiflora).

Reklama

Sadzimy

Róże sadzimy w miejscu jak najmniej narażonym na niszczące i wysuszające działanie wiatrów. Muszą mieć jednak dostatek świeżego powietrza (jego brak sprzyja chorobom grzybowym). Kratka podtrzymująca róże pnące powinna być oddalona od ściany o 15-20 cm, aby zapewnić właściwą wentylację.

Reklama

Pielęgnujemy

Wszystkie róże kwitną na młodych pędach, dlatego wiosną zaraz po odkryciu trzeba przyciąć wszystkie gałązki na 2-4 pąki (oczka). Nie dotyczy to wyłącznie róż pnących i krzewiastych, którym wycina się tylko pędy z owocami lub resztkami przekwitłych kwiatów, chore, uschnięte.

Bardzo ważnym zabiegiem jest wycinanie tzw. dzików wyrastających z korzeni podkładki. Mogą one bowiem zagłuszać pędy róży szlachetnej. Dziki są zwykle cieńsze, dłuższe i mają mniejsze listki.

Reklama

Uprawiamy

Róże można uprawiać także na balkonie lub tarasie. Ponieważ krzewy różane wymagają słońca, nie nadają się do ozdoby balkonów o wystawie północnej. Od południa natomiast może im być za gorąco. Najodpowiedniejsze są balkony wychodzące na wschód lub zachód.

Ziemia dla róż balkonowych powinna być podobna do tej, jaką lubią w gruncie. Najlepiej wziąć trzy części ziemi z ogrodu i jedną część torfu lub dobrze rozłożonego kompostu. Ziemię do kwiatów na bazie torfu mieszamy pół na pół z piaskiem. Pojemnik dla róż musi być głębszy od zwykłych skrzynek balkonowych (np. 50 x 50 x 50 cm).