Groupon przeprowadził badanie w jaki sposób mieszkańcy Europy wybierają prezenty na Dzień Matki, poznał także zdanie mam, pytając w jakim stopniu dzieci trafiają w ich gusta. W badaniu wzięło udział sześć krajów: Belgia, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Francja i Polska.

Reklama

66% respondentów planuje kupić z okazji święta prezent, ale jak się okazuje, dostaną go też nie tylko mamy. Ankietowani planują ofiarować upominek także swojej teściowej (12%), babci (3%) czy matce swoich dzieci (3%). Wśród wszystkich krajów, to Polakom najbardziej zależy na kupieniu prezentu - zakupy planuje aż 90%. Najmniej chętni do sprezentowania czegoś mamie są za to Holendrzy (43%).

Wyniki pokazują też, że Polacy na poszukiwanie idealnego prezentu dla swoich mam poświęcają średnio 108 minut, czyli o 13 minut więcej niż przeciętny Europejczyk, natomiast za planowanie obchodów tego święta zabierają się najczęściej na około tydzień przed nim, podobnie jak Hiszpanie (tak odpowiedziała jedna trzecia respondentów). Najbardziej zapobiegawczy są Francuzi, którzy planują zakup już na dwa miesiące wcześniej.

Okazuje się także, że święto mam może wywoływać niemały stres. Jako jedno z najtrudniejszych zadań związanych z tym dniem respondenci wskazali próbę znalezienia prezentu, który spodoba się obdarowanej (42%), a także takiego, który okaże jak bardzo nam na naszych mamach zależy (37%). Trudne wydaje się również znalezienie czegoś w rozsądnej cenie – tak twierdzi 36% ankietowanych. Kwota, jaką Polacy wydają z tej okazji to średnio 120 złotych.

Najbardziej kreatywni w wymyślaniu prezentów są Francuzi (tylko 7% daje za każdym razem podobny). Najmniej wysiłku w planowanie upominku wkładają Polacy i Niemcy – 14% rok w rok kupuje to samo. Być może z tego powodu Polacy martwią się najbardziej ze wszystkich krajów, że nie trafią w gust mamy (jest to zgryzota 42% badanych), i uważają, razem z Hiszpanami, że trudno zadowolić ją w kwestii podarunku (uważa tak kolejno 17 i 19 procent respondentów).

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane upominki, spa i salon masażu są hitem wśród Francuzów. Za to elementy dekoracji w domu oraz małe AGD są popularnym wyborem Polaków (ponad jednej trzeciej respondentów). Z kolei karty podarunkowe są kupowane przez Belgów (24%), a tylko co czternasty Polak wybiera je jako prezent. Najwięcej Niemców daje własnoręcznie robione upominki (21%). We wszystkich krajach najmniej popularnym podarunkiem są vouchery na fitness. Jeśli pieniądze nie grałyby roli respondenci ze wszystkich krajów najchętniej kupiliby mamie zamorską podróż oraz usługi gosposi na cały rok.

Reklama

Polacy uważają, że kupują mamo prezenty, które są zgodne z ich życzeniami, wskazówek nie biorą za to pod uwagę Francuzi. Jednak okazuje się, że tylko 40% Polaków trafia w gust mam.

Polskie mamy, wbrew domysłom dzieci, chciałyby wybrać się do SPA i dostać osobistego trenera, podczas gdy te prezenty bierze pod uwagę tylko jedna czwarta Polaków. Na kolejnych miejscach znalazły się diamentowa biżuteria i kolacja w eleganckiej restauracji, której dzieci raczej nie wybrałyby dla mam, nawet jeśli miałyby nieograniczony budżet. Z kolei najwięcej Francuzek ucieszyłoby się z operacji plastycznej.

Sprzęt elektroniczny cieszy mamy najmniej. Niepokojącym jest więc fakt, że kupiłby go dla polskich mam nawet co ósmy respondent. Ponadto nie byłyby zadowolone z takich prezentów, jak: dzieła sztuki, sportowe samochody i ubrania od projektantów.

Jednak wszystkie matki byłyby najbardziej zmartwione, gdyby otrzymały taki sam upominek, jaki kiedyś już dostały (odpowiedziała tak ponad połowa). Francuskie mamy okazują się bardziej wyrozumiałe i tylko 20% z nich byłoby nieszczęśliwych z powodu „recyclingowych” podarunków. Kolejnymi nieudanymi prezentami są wg mam te, które cieszą bardziej dającego niż obdarowanego, a także brak jakiegokolwiek drobiazgu i upominek, do którego darczyńca się nie przyłożył.

Mamy w Polsce potrafią być dyplomatkami i aż 90% nie dałoby po sobie poznać, że prezent im się nie podoba. W dodatku 17% z nich jest gotowa oddać te nietrafione na cele charytatywne. Niemieckie mamy miałyby mniej problemu z wyrażeniem swoich uczuć
i aż 40% dałoby wyraz niezadowoleniu 62% mam jest zadowolonych z tego, co dostają na Dzień Matki, ale 26% z nich wolałoby, aby rodzina bardziej się postarała. Co jest niepokojące, 12 % z nich ma nawet wrażenie, że bliscy nie starają się w ogóle.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 7-16 kwietnia 2014 na próbie wynoszącej 2518 respondentów. Ankieta została przeprowadzona w sześciu krajach: Belgii, Francji, Niemczech, Holandii, Polsce, Hiszpanii.