Phit (skrót od "pelvic health integrated techniques”, czyli "zintegrowane metody dla zdrowia miednicy") to pierwsze na świecie spa całkowicie oddane pielęgnacji, regeneracji oraz wzmacnianiu kobiecych części intymnych. Działa w Nowym Jorku na Manhattanie.

Reklama

Na pomysł tego specyficznego salonu wpadła doktor Lauri Romanzi, ginekolog, która przeprowadza operacje plastyczne pochwy. Dla zdrowych kobiet Romanzi wymyśliła termin “pelvic fitness” ("fitness miednicy"). Jak przekonuje hasło przewodnie, Phit (www.theperfectphit.com) pozwoli kobietom zachować dobrą formę "od środka”.

Spa to pokój obok gabinetu doktor Romanzi. Główny zabieg - za 150 dolarów - to badanie ginekologiczne, które ma na celu sprawdzenie mięśni pochwy. Podczas niego za pomocą specjalnej aparatury pacjentka dowiaduje się jak mocno i jak długo kurczy mięśnie. W zależności od wyniku badania, zaleca tzw. osobisty trening. W gabinecie można też poddać się elektrostymulacji na specjalnym urządzeniu, która poprawia siłę skurczów mięśni, albo kupić sobie własny sprzęt do domu.

"Chciałam ułatwić życie świadomym kobietom, które dbają o kondycję mięśni miednicy" - tłumaczy Romanzi, która ma praktykę w szpitalu Weill Cornell w Nowym Jorku. Chodzi tu zarówno o kobiety, które chcą odczuwać więcej przyjemności podczas uprawiania seksu, jak i młode matki, które po porodzie mają problemy z pęcherzem (np. z trzymaniem moczu).

Reklama

Pytanie jednak czy "fitness miednicy” to termin medyczny i jak traktować metody, które zaleca doktor Romanzi. Doktor posiłkuje się głównie ćwiczeniami Kegla - pokazuje jak poprawnie je wykonywać, jak często i w jakiej pozycji. Uważa się, że technika Kegla wzmacnia mięśnie łonowo-guziczne, a dzięki temu mięśnie pęcherza, waginy i odbytu. Jednak nie ma naukowych badań potwierdzających ich skuteczność.

Jednak zdaniem Romanzi, ćwiczenia Kegla przynoszą korzyści każdej kobiecie. Jak powiedziała dobitnie w rozmowie z "New York Timesem": "To dla stref intymnych jak czyszczenie zębów nicią dentystyczną”. Romanzi twierdzi, że swoją metodę oparła na doświadczeniu klinicznym, a nie naukowych dowodach.

O tyle o ile te nieinwazyjne metody wydają się nieszkodliwe, a dla części kobiet na pewno bardzo pomocne, kontrowersje budzi jednak inna część działalności spa. Salon oferuje bowiem m.in. kosmetyczne zabiegi laserowe warg sromowych dla kobiet po menopauzie. Są to zabiegi nietestowane - co prawda laser nie dociera w głebokie partie ciała (np. do jajników), ale wciąż jest to eksperyment, wobec którego inni lekarze pozostają podejrzliwi.

Reklama

Wydaje się, że pobudzanie świadomości kobiet co do ich zdrowia i budowy wewnętrznej, proponowanie im technik, dzięki którym mogą być zdrowsze, bardziej sprawne i zadowolone z siebie to jedno. Druga strona medalu jest taka, że kobiece sfery intymne - po części dzięki ogólnej dostępności pornografii i zdjęć erotycznych - stały się kolejną częścią ciała, którą kobiety chcą zmieniać i dostosowywać do panujących standardów estetycznych.

Od brazylijskiego bikini (całkowite usunięcie włosów łonowych), którego nie zalecają ginekolodzy, po operacje plastyczne waginy mające na celu jej "odmłodzenie". Czy naprawdę każda część kobiecego ciała musi zostać wygładzona, naciągnięta, podrasowana, by jego właścicielka czuła się dobrze? Wydaje się, ze ginekologia powinna leczyć choroby, promować profilaktykę, a nie poprawiać naturę.

Co to są ćwiczenia Kegla?

Ćwiczenia wymyślił w latach 40. XX wieku amerykański lekarz Arnold Kegl dla wzmocnienia mięśnia łonowo-guzicznego. Ich celem jest zdobycie kontroli i wzmocnienie mięśni dna miednicy, zwanych czasem mięśniami Kegla. Polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu przez co najmniej 20 minut. Wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie ułatwiają poród, zapobiegają opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, zwiększają też satysfakcję seksualną obojga partnerów. Ćwiczenia Kegla są bardziej efektywne, jeśli stosuje się podczas nich specjalne ciężarki dopochwowe (stosowane też są kulki dopochwowe).

Ćwiczenia Kegla zaleca się także mężczyznom, którzy mają problemy z pęcherzem moczowym. Trening ułatwia też kontrolowanie wytrysku. Uważa się, że mężczyźni, którzy opanują tę metodę, mogą osiągać wielokrotny orgazm.