Jogurt wielofunkcyjny

WIZYTÓWKA Jogurt to produkt mleczny o gęstej konsystencji, ceniony ze względu na swoje właściwości smakowe, chłodzące i lecznicze.

JAK POWSTAJE? Sporządzany jest z mleka, zazwyczaj krowiego, w którym przez 4–8 godzin w temp. ok. 40 st. C rozwijają się bakterie, powodując fermentację cukru (laktozy) w kwas mlekowy.

NA ZDROWIE W jogurtach do picia występuje bakteria Lactobacillus casei, należąca do grupy probiotyków. Potrafi ona przedostać się w stanie żywym do jelita grubego, osiedlić się w nim i rozmnażać. Te tzw. żywe kultury bakterii mają zbawienny wpływ na zdrowie człowieka.

DLA URODY Denerwują cię przetłuszczające się włosy? Jogurt naturalny wymieszaj z wyciągiem z rozmarynu, dodaj łyżkę szamponu dla dzieci. Gotowe. Maseczkę nałóż na umyte włosy na dziesięć minut. Potem spłucz wodą z dodatkiem łyżki octu winnego.

Świeże mleko

WIZYTÓWKA Polacy piją mleko od krowy. Hiszpanie wolą owcze, Włosi kozie, w krajach arabskich popularne jest wielbłądzie, a kobyle w Mongolii. Lapończycy używają mleka reniferów (ma aż 22 proc. tłuszczu w odróżnieniu od mleka krowiego, które ma maksymalnie 4 proc. tłuszczu).

JAK JE PIĆ? Najlepiej na surowo, idealnie byłoby „prosto od krowy”. W sklepach dostaniesz tzw. mleko świeże, czyli pasteryzowane (oznacza to, że zostało ono podgrzane do temp. 75 st. C przez 15 sek. Proces ten niszczy drobnoustroje "psujące” mleko). Mleko UHT (Ultra High Temperature) jest pasteryzowane w temp. 135-150 st. C przez 2-9 sek. "Wybite” zostają wszystkie bakterie, więc można je przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

NA ZDROWIE Mleko jest bogate w białka, cukry, tłuszcze, sole mineralne i witaminy, m.in. z grupy B, ułatwiające przemianę materii.

DLA URODY Twoja sucha skóra ucieszy się z mlecznej kąpieli: 2 litry mleka (3,5 proc. tłuszczu) wlej do wanny, wymieszaj z wodą. Dłonie wygładzi mikstura z 2 filiżanek mleka i aptecznego alkoholu. W takiej mieszance mocz dłonie 2 razy dziennie przez 10 minut.

Serek biały jak śnieg

WIZYTÓWKA Serki twarogowe wyrabiane są z mleka z niewielką zawartością tłuszczu i mleka odtłuszczonego, ukwaszonego z dodatkiem podpuszczki (czyli enzymu działającego na białko mleka, powodującego jego wytrącanie i wydzielanie się serwatki). Twarogi spożywa się bezpośrednio lub poddaje dalszej obróbce (np. piecze się pyszny sernik).

NA ZDROWIE Produkty na bazie świeżego serka twarogowego są bogate w białko (na 100 g od 11 do 13,5 g). Serwatka, czyli ciecz pozostała po wydzieleniu się białka przy wyrobie serów, jest bogata w proteiny i, uwaga, nie ma w sobie grama tłuszczu.

DLA URODY Ekstra porcję nawilżenia zapewnisz cerze, jeśli nałożysz na twarz maseczkę z dojrzałego banana, łyżki chudego twarożku i łyżeczki olejku z jojoby. Całość musisz bardzo dokładnie wymieszać. Gotową maseczką pokryj twarz. Zmyj po 15 minutach letnią wodą.

Śmietana nieoceniona

WIZYTÓWKA Śmietana to ukwaszony tłuszcz mleczny. Nie mylić ze śmietanką - u niej tłuszcz mleczny nie został ukwaszony żadnymi specjalnymi szczepami bakterii. Dzięki temu śmietanka jest słodsza od śmietany.

NA ZDROWIE Śmietana zawiera około 10 procent tłuszczu. Sama śmietana, jak i produkty, których jest ona podstawowym składnikiem, zawiera rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E oraz K, niezbędne do budowy czerwonych krwinek.

DLA URODY Nie należy jej stosować jako kremu. Maseczka z jabłka i kwaśnej śmietany: dojrzałe, kwaśne jabłko obierz ze skórki i zetrzyj na grubej tarce, wymieszaj z 2 łyżkami kwaśnej śmietany, nałóż na twarz na 10 minut. Spłucz zimną wodą. Efekt? Gładka, dobrze nawilżona skóra.

Śmietanka gotowa do bicia

WIZYTÓWKA Śmietanka w odróżnieniu od śmietany ma niską kwasowość. Zależnie od ilości tłuszczu, właściwości lub przeznaczenia, mamy: śmietankę do kawy (10-18 proc. tłuszczu), spożywczą (20-25 proc.), kremową (28-45 proc.). Spożywczą można próbować ubić, ale najlepiej nadaje się do tego śmietana zwana kremówką.

NA ZDROWIE Tłuszcz zawarty w śmietance jest łatwo przyswajalny przez organizm i równie łatwo rozpuszczany. W śmietance jest mnóstwo witaminy A, która pomaga w prawidłowej gospodarce tłuszczowej.

DLA URODY Błyskawiczna kuracja odżywcza dla zniszczonych włosów. 2 łyżki śmietanki wymieszaj z 1/2 łyżeczki olejku z ziaren pszenicy i łyżeczką soku wyciśniętego z cytryny. Wmasuj w wilgotne włosy, przykryj folią. Po 15 minutach zmyj.