Jest jeszcze szansa, by w każdym domu na świątecznym stole znalazły się potrawy przygotowane przez szefów kuchni najlepszych poznańskich restauracji. Wystarczy tylko ściągnąć z sieci książkę kucharską.

Poznańscy szefowie kuchni postanowili podzielić się pomysłami na świąteczne menu, które zainspirują niejedną gospodynię. Najlepsze restauracje w mieście przygotowały wraz z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną folder z dwunastoma daniami, które każdy będzie mógł przygotować we własnej kuchni.

Autorzy przygotowanych przepisów to prawdziwi mistrzowie - zdobywcy Kulinarnego Pucharu Polski, nagrodzeni tytułem "kulinarnego odkrycia roku", jurorzy i finaliści międzynarodowych konkursów kulinarnych.

Wśród zaproponowanych potraw są m.in. pieczony filet z sandacza z musem z białych szparagów i szałwii podany na grillowanym owocu kaki, knedliki z dorsza w kremowej zupie rybnej, sandacz na solirodzie czy terrina ze śledzia bałtyckiego z konfiturą z czerwonej cebuli i zielonym jabłkiem aromatyzowanym calvadosem.

Opisowi przygotowania towarzyszą ilustracje prezentujące poszczególne etapy przygotowywania potraw.

Szefowie kuchni przyznają przy tym, że absolutnie nie mają nic przeciwko tradycyjnym barszczom z uszkami czy karpiom po żydowsku. Pokazują tylko, że czasem świąteczny stół może po prostu wyglądać i pachnieć inaczej.

Świąteczny folder można znaleźć na stronie internetowej PLOT. Smacznego!

Rafał Pogrzebny (PAP Life)

rpo/ zig/