Dziennik.pl: Czy istnieje coś takiego jak moda świąteczna?

Reklama

Katarzyna Kowalska, Home&You: Z pewnością możemy powiedzieć, że istnieje coś takiego jak moda świąteczna. Obok tradycyjnych motywów w każdym sezonie pojawiają się nowe inspiracje czy zmieniają się trendy kolorystyczne.

Czy świąteczne ozdoby podlegają trendom? Jak określa się trendy?

Oczywiście, każde Święta przynoszą nowe trendy. Jeszcze jakiś czas temu królowały jednokolorowe choinki, które dzisiaj są już zdecydowanie niemodne. Niektóre trendy są niezmienne, jak np. świeża choinka. Większość nowych elementów przychodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Co sprawia, że w danym sezonie modne są takie a nie inne trendy?

To kwestia ryzyka, styliści wprowadzają nowe elementy dekoracji, oryginalne rozwiązania. Jeśli odbiorcy uznają je za godne uwagi i wprowadzenia do swoich domów, rodzi się trend.

Boże Narodzenie 2012 - co w tym roku jest modne? Kolory? Style? Materiały?

W tym sezonie królują 3 główne trendy w dekorowaniu mieszkań. Niezmiennie popularnym jest tradycyjny styl w czerwono-zielonej kolorystyce, w którym główną rolę odgrywają choinki, mikołaje oraz ostrokrzew. Dużym zainteresowaniem cieszą się także aranżacje w kolorze starego złota lub srebra. Dla tych, którzy nie boją się odważnych aranżacji, styliści proponują trend opierający się na oryginalnych ozdobach, nietypowych wzorach i perłowo-pastelowych kolorach.

O czym nie możemy w tym roku zapomnieć, przygotowując świąteczny stół? Jaki obrus, jaka zastawa, jak go ozdobić?

Główną rolę odgrywa biały obrus i odświętna zastawa. Dodatkowo warto pamiętać o świecach, nadających klimat, wypolerowanym szkle, kwiatach lub wiankach. Warto także dodać taki element, jak pachnące mandarynki i pyszne pierniczki.

Czy świąteczna moda dopuszcza robienie ozdób własnoręcznie? Gdzie szukać pomysłów, inspiracji?

Jeśli zachowamy umiar i zgodność kolorystyczną ozdoby wykonane własnoręcznie mogą dodatkowo podkreślić stylizacje świąteczną. Pamiętajmy jednak, aby starać się zachować zgodność stylu pomiędzy dekoracją choinki, stołu oraz wystrojem mieszkania. Warto zajrzeć do magazynów wnętrzarskich lub na blogi, gdzie znajdziemy niezliczone propozycje nie tylko ozdób, ale także całych aranżacji.

Modna choinka - kolorowa czy jednobarwna? Żywa czy sztuczna - czy to też podlega modzie?

Żywa choinka jest i zawsze będzie modna. Nic nie zastąpi jej koloru, wyglądu i oczywiście zapachu. Jednym z najnowszych trendów jest sztuczna choinka o białym włosiu. Musimy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z dodatkowymi dekoracjami, ponieważ ona sama w sobie stanowi mocny element wystroju. Idealnie skomponuje się ona z oryginalnymi ozdobami w pastelowych kolorach.

Polska słynie z produkcji bombek choinkowych - czy tutaj również obowiązują corocznie zmieniające się trendy?

Polskie bombki trzymają się tradycji. Te oryginalne pomysły na choinkowe ozdoby przychodzą do nas z zagranicy.

Świąteczny nastrój w domu - proszę o kilka prostych tricków, które wprowadzą bożonarodzeniową atmosferę.

Ważnym, a jednocześnie eleganckim dodatkiem są świece. Różnorodność wzorów i kolorów pozwoli dopasować je do każdej stylizacji. Ponadto podczas świąt nie może zabraknąć misy z mandarynkami, pomarańczami i pierniczkami. Jednak najlepszy klimat Bożego Narodzenia uzyskamy dziękizapachowi świeżej choinki oraz świątecznych potraw i wypieków.