Połowę tej sumy pochłoną wydatki na Święta Bożego Narodzenia - 14 miliardów 400 milionów złotych, czyli o 100 milionów mniej niż przed rokiem.

Reklama

Prawie połowę tej kwoty przeznaczymy na prezenty. Na kolejnym miejscu znalazł się zakup żywności i napojów bezalkoholowych.

Średnio na Święta przeznaczymy niecały 1000 złotych.

Okazuje się, że nie oszczędzamy na prezentach, z roku na rok, choć obecnie nieznacznie, wydatki te rosną.

Według raportu, blisko 90 procent dorosłych Polaków będzie obchodzić Święta Bożego Narodzenia we własnym domu, z najbliższą rodziną lub przyjaciółmi. Ponadto, niemal co druga osoba w okresie świątecznym odwiedzi rodzinę lub znajomych. Tylko 2% Polaków w czasie Świąt będzie pracować.

Więcej o 5 procent niż w 2012 roku wydamy na Sylwestra - blisko 9 miliardów 600 milionów złotych.

Wraz z wiekiem coraz częściej spędzamy go w domu. Wśród najmłodszych dorosłych Polaków najpopularniejszym sposobem obchodzenia Sylwestra jest impreza prywatna.

Z raportu wynika poza tym, że wyjazd na ferie zimowe to wciąż luksus, na który pozwalają sobie nieliczni. Szacuje się, że tej zimy wydatki na nie wyniosą około 4 miliardów złotych.

Badanie zostało przeprowadzone na początku grudnia roku metodą wywiadu telefonicznego na reprezentatywnej próbie 1015 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiadały osoby pełnoletnie mające wpływ na budżet domowy. W oszacowaniach dla całości populacji posługiwano się danymi Głównego Urzędu Statystycznego.