Największe w historii badania na bliźniakach przeprowadzili naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska i Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie. Ich celem było znalezienie przyczyn wyboru orientacji seksualnej przez ludzi.
W latach 2005-2006 pod lupę wzięto 7600 bliźniaczych par w wieku 20-47 lat. Uczestnicy eksperymentu udzielali informacji na temat stanu zdrowia, zachowania i życia seksualnego. Na tej podstawie oceniono ich seksualne preferencje. Okazało się, że 7 proc. ankietowanych miała jeden lub wiele kontaktów seksualnych z osobą tej samej płci.
Jednak statystyki te nie zdziwiły naukowców w takim stopniu, jak powody dla których badani dokonywali wyboru partnera o tej samej płci: obraz, jaki otrzymali, pokazał wyraźnie, że rodzina i normy społeczne nie mają większego znaczenia (od 0 do 17 proc. ankietowanych). Większy wpływ mają geny - w 18 do 39 proc. przypadków na wybór o życiu z partnerem tej samej płci miała biologia.
Ale jak się okazało do zachowań homoseksualnych najbardziej popychają osobiste doświadczenia, takie jak: życiowe traumy, wypadki, a także emocjonalne przeżycia. Do takich wniosków doszli naukowcy, analizując wypowiedzi i wspomnienia zdecydowanej większości badanych bliźniaków. W raporcie zamykającym badania, profesor Niklas Langstrom napisał: "Wyniki badań pokazują, że rodzinne i społeczne normy mają mniejszy wpływ na wybór orientacji seksualnej niż przypuszczano”.