Jacy faceci podobają się kobietom? Zwykle tacy, którzy wyglądem i cechami charakteru przypominają kultowego, filmowego bohatera Jamesa Bonda. Muszą być więc egoistyczni, narcyzowaci, bezpardonowi i mieć silnie rozwiniętą potrzebę dominacji.

Podczas badań przeprowadzonych w USA zbadano 200 studentów pod kątem ich skłonności do samouwielbienia, czułości okazywanej partnerce i żądzy władzy. Wypytano ich także o fakty dotyczące życia seksualnego i trwałości związków. Okazało się, że szowiniści i zimne dranie mają więcej partnerek od swoich porządnych kolegów, ale są to znajomości krótkotrwałe. Mężczyźni ci, podobnie jak agent 007, uwodzą kobiety, by po chwili je porzucić. Ale najpierw płodzą potomstwo, przekazując w genach wszystkie złe cechy. Naukowcy nazwali to ewolucyjną zaletą zimnych drani. Ich strategia rozrodcza polega na przekazywaniu możliwie jak najwięcej paskudnych cech swoim dzieciom.

Inne amerykańskie badania, które polegały na przepytaniu 35 000 osób z 57 krajów, są potwierdzeniem sukcesu ewolucyjnego cwaniaków. Na ich podstawie David Schmitt z Uniwersytetu Bradley doszedł do - niestety smutnego dla kobiet - wniosku: " Musisz być świnią, wtedy będziesz miał najwięcej kobiet...".

Jak to się dzieje, że paskudni faceci nigdy się nie nudzą? Ich fenomen (podobno) polega na tym, że jest ich mniej, dlatego cieszą się większym powodzeniem niż ich porządni koledzy. Ale to też dobra wiadomość. Szczególnie dla mądrych kobiet, które szukają w facetach normalności. Bo takich, jak się okazuje, jest więcej.