Psycholodzy z University of Texas w Austin David Buss i Cindy Meston przez ponad dwa lata dociekali, dlaczego ludzie uprawiają seks. Przepytali ponad 400 kobiet i mężczyzn i 1,5 tysiąca studentów. W efekcie stwierdzili, że powody, dla których idziemy z kimś do łóżka są dużo bardziej złożone niż nam się wydaje. I wcale nie zawsze chodzi tylko o pragnienie rozkoszy czy dziecka. Według teksańskich psychologów można bowiem wyszczególnić aż 237 przyczyny, dla których kobiety i mężczyźni decydują się na kontakty intymne.

Oprócz typowych motywacji fizycznych takich jak chęć pozbycia się stresów, ciekawość, rozwijanie swoich doświadczeń, czy po prostu pożądanie, istnieją powody bardziej przyziemne (nudziło mi się) czy nawet duchowe (chciałem zbliżyć się do Boga).

Okazało się również, że seks często bywa po prostu środkiem do celu. Ankietowani przyznali, że zdarzało się im się kochać tylko po to, ale zyskać na popularności, awansować lub zrobić komuś na złość.

Często również ludzie decydują się na seks, by stłumić własną niepewność i przykryć niezdecydowanie (chciałem zwrócić na siebie uwagę, chciałem zapobiec zdradzie partnerki/parnera, uległem namową).

Jeśli więc naukowcy mają rację wszystko wskazuje na to, że jeśli ktoś nam się spodoba to tylko kwestia czasu, kiedy wyląduje w naszej sypialni. Ale uwaga, jego motywacje mogą być bardzo zdradliwe…

Najbardziej zaskakujące powody, dla których decydujemy się na seks

Nudziło mi się

Chciałem/chciałam zrobić komuś przyjemność

Chciałem/chciałam awansować

Chciałem/chciałam zaimponować przyjaciołom

Chciałem/chciałam rozbić związek mojego wroga

Chciałem/chciałam zarazić kogoś chorobą płciową

Chciałem/chciałam zbliżyć się do Boga

Uznałem/ uznałam, że to dobre ćwiczenie rozluźniające

Chciałem/chciałam w ten sposób zakończyć swój związek

Chciałem/chciałam się ukarać

Chciałem/chciałam dostać pracę

Chciałem/chciałam zrobić na złość partnerowi

Chciałem/chciałam się pozbyć bólu głowy

Chciałem/chciałam szybciej zasnąć

Chciałem/chciałam być bardziej popularny/a

Było mi kogoś żal