W jednym z odcinków kultowego serialu „Przyjaciele”, Monica i Rachel odkrywają przed Chandlerem siedem stref erogennych kobiet, czyli szczególnie wrażliwych na dotyk obszarów ciała, których drażnienie wywołuje pobudzenie seksualne. By mógł usłyszeć nie tylko „hmm, było miło”, ale „o mój Boże, ktoś ją tam zabija…”.

Wyznania, które Chandler usłyszał od dziewczyn, były dla niego zaskakujące. Gdy bowiem zapytać mężczyzn o erotyczną mapę kobiecego ciała, najczęstsze odpowiedzi, które wskazują, to: piersi, narządy płciowe i może jeszcze usta i szyja. Okazuje się jednak, że to nawet nie połowa stref erogennych kobiet! Bardzo wrażliwymi miejscami na ciele kobiety są także owłosiona skóra głowy, kark, płatki uszu, plecy między łopatkami, brzuch, szczególnie w okolicy pępka, pośladki, a nawet wewnętrzna strona dłoni i okolice kostek stóp.
Znajomość stref erogennych to jedno. Zupełnie inną sprawą jest ich pobudzenie.

- Doświadczenie ekspertów oraz badania w seksuologii wskazują na ważną rzecz. Wrażliwość i "umiejscowienie" stref erogennych kobiet może się zmieniać – zauważa Anna Moderska, konsultantka erotyczna Toyparty, ekspertka współpracująca z marką gadżetów erotycznych Fun Factory. – Co bardzo istotne, odbiór wrażeń płynących ze stref erogennych to bardzo indywidualna kwestia. Dla jednej kobiety lizanie ucha to największa rozkosz i perwersja, a dla innej straszliwa tortura. Dlatego tak ważne jest, by nie kochać się z partnerką “tak jak lubimy”, a raczej postawić na otwartą komunikację, żeby stale dowiadywać się, co jej sprawia przyjemność. Bo przecież to się może zmieniać w czasie – dodaje ekspertka Fun Factory.

Jak odkrywać kobiece strefy erogenne:

1. Za pomocą… wibratora, który jest doskonały nie tylko do stymulowania strefy waginalnej, ale też do masowania piersi, uszu, karku czy pleców.

2. Rozmawiając, obserwując i słuchając.

- Strefy erogenne kobiet mogą zmieniać się, w zależności od tego z jakim partnerem aktualnie jest, a nawet w jakim nastroju jest w danej chwili. Czy to się mężczyznom podoba czy nie, kobiety trzeba obserwować i słuchać w łóżku. Tylko tak w pełni się je zaspokoi – podpowiada ekspertka Fun Factory.

3. Poprzez niestandardowe zabawy (masaż świecą, piórkiem). To, o czym mężczyźni zapominają, to fakt, że kobiety mogą osiągać orgazm nie tylko przez penetrację, ale także przez odpowiednie pobudzenie stref erogennych. W pobudzeniu mogą pomóc niestandardowe zabawy z wykorzystaniem gadżetów czy kosmetyków erotycznych, które pozwalają odkrywać zupełnie nowe seksualne doznania i lepiej rozumieć kobiece ciało.

4. Za pomocą dotyku. Nie ma nic bardziej zmysłowego niż czuły dotyk – od delikatnego muskania, po masowanie, drapanie czy nawet szczypanie, kąsanie zębami, używanie ust i języka – a dla niektórych i klapsy! Dłonie i usta uważnego partnera to jeden z ważniejszych „narzędzi” poznawania ciała kobiety!