Czym jest laseroterapia i jak działa?

Lekarze ginekolodzy wykonujący zabiegi w zakresie medycyny estetycznej polecają laseroterapię. Metoda ta skutecznie pomaga kobietom uporać się z wieloma uporczywymi dolegliwościami okolic intymnych. Laser oddziałuje bezpośrednio na śluzówkę pochwy i skórę stref intymnych. Powoduje to wzrost produkcji włókien kolagenowych i elastyny, odbudowanie śluzówki, jak również likwidację przebarwień w okolicach intymnych.

- Tak właśnie działa laseroterapia okolic intymnych, całkowicie bezpieczny dla kobiety i jeden z najbardziej innowacyjnych zabiegów, jakie pacjentki mają obecnie do dyspozycji. Laser poprawia elastyczność i średnicę pochwy, a także reguluje fizjologiczne pH kobiety i jej naturalną florę bakteryjną - mówi lek. Marta Blumska-Janiak, specjalista położnictwa i ginekologii wykonująca laseroterapię w Gabinetach Lekarskich Łucka w Warszawie. - Zabieg jest szybki i praktycznie bezbolesny. Co więcej, nie wymaga rekonwalescencji - już tego samego dnia pacjentka wraca do codziennych czynności, rezygnując jedynie przez kilka dni z aktywności seksualnej - dodaje specjalista.

Dla kogo laseroterapia pochwy jest odpowiednia?

Zabieg laseroterapii pochwy adresowany jest do kobiet z wieloma problemami takimi jak np. luźniejsza pochwa po ciąży i porodzie. Taki stan negatywnie wpływa na jakość ich życia powodując problemy z osiąganiem orgazmu, a także spadek libido.

Laseroterapia wskazana jest także dla kobiet przed, i po menopauzie, które skarżą się na takie dolegliwości jak:

- suchość w pochwie,

- utratę elastyczności pochwy,

- nawracające infekcje, otarcia i podrażnienia pochwy,

- problemy dotyczące współżycia seksualnego.

Zabieg polecany jest również kobietom, które od urodzenia borykają się z problemem przerośniętych warg sromowych mniejszych. Laserowa plastyka warg – labioplastyka - to procedura, która niweluje liczne dolegliwości związane z przerostem warg, czyli dyskomfort, otarcia, problemy przy uprawianiu sportu, współżyciu czy dobieraniu bielizny. Taki dyskomfort często obniża poczucie własnej wartości pacjentki. Po zabiegu kobieta czuje się pewniejsza siebie, a także odnajduje większą przyjemność w życiu seksualnym.
Laser może być także wykorzystany u pacjentek pragnących rewitalizacji skóry warg sromowych i wzgórka łonowego, a także wybielenia skóry okolic intymnych.

Ponadto laseroterapia pochwy skutecznie pomoże kobietom z dolegliwościami układu moczowego, które mogą objawiać się trudnościami z oddawaniem moczu, nagłym parciem na mocz czy też nietrzymaniem go. Główną przyczyną wspomnianych przypadłości jest osłabienie mięśni dna miednicy. Może dotyczyć to zarówno młodych kobiet przed lub po ciąży oraz tych w okresie menopauzy. Podczas zabiegu laser oddziałuje m.in. na ujście pęcherza moczowego i cewki moczowej, obkurcza ściany pochwy i stymuluje włókna kolagenowe, w efekcie czego wspomniane objawy szybko ustępują.

Dlaczego warto?

Laseroterapia wykonywana jest w gabinecie i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjentka powinna posiadać aktualną cytologię szyjki macicy, być wolna od zakażenia pochwy a także chorób nowotworowych.

Zabieg nie zabiera dużo czasu (zwykle trwa ok. 30 minut do godziny w zależności od rodzaju i rozległości) i jest bezbolesny. Kobieta może wrócić do zwykłych codziennych czynności już tego samego dnia. Pacjentka praktycznie natychmiast czuje się piękniejsza i szczęśliwsza, a co za tym idzie oboje partnerów zaczyna czerpać pełną satysfakcję z seksu.