Co potem?

- Po porodzie następuje rozciągnięcie i zmniejszenie elastyczności ścianek pochwy, które po okresie połogu bardzo często nie wracają już do swego pierwotnego stanu. Może to znacząco zmniejszyć doznania seksualne kobiety, a nawet całkowicie zniechęcić do tego rodzaju aktywności. Często następuje bowiem powiększenie warg sromowych lub trwałe rozciągnięcie ścianek, przez co kobiety krępują się i blokują przed kontaktami z partnerem – mówi dr n. med Mirosław Szlachcic z Ośrodka Medycznego Osteomed w Krakowie.

Często następuje również uszkodzenie systemu nawilżania śluzówki, a blizny i otarcia powstałe przy porodzie nie pozwalają przez długi czas na ponowne cieszenie się bliskością. Z podobnymi problemami borykają się kobiety w okresie menopauzy. Następuje wtedy rozregulowanie mechanizmów organizmu, powodując fale gorąca, zmienności nastroju, obniżenie metabolizmu oraz libido a nawet stany depresyjne. Narządy rodne ulegają zwiotczeniu oraz zaburzony zostaje mechanizm ich nawilżenia. A przecież to, że po długim okresie wstrzemięźliwości po porodzie i podczas połogu można wreszcie odzyskać komfort cieszenia się bliskością z partnerem, jest bardzo ważne. Również kobietom po klimakterium sytuacja ku temu sprzyja. Wychowanie dzieci już nie zaprząta im głowy oraz mają o wiele więcej czasu wolnego na wypoczynek, również ten bardziej aktywny. Bardzo ważne jest też to, że nie istnieje już możliwość zajścia w ciążę, która w tym wieku mogłaby okazać się niebezpieczna zarówno dla matki jak i dziecka.

Najważniejsza jest komunikacja

Mężczyźni często nie zdają sobie sprawy z kłopotliwości tych zmian u swoich partnerek, co może prowadzić do wielu nieporozumień. Najważniejsza rada to delikatność a przede wszystkim szczera rozmowa. Bez niej mężczyzna może uznać, że brak zadowolenia partnerki jest spowodowany jego niekompetencją, często podburza to jego pewność siebie lub wzbudza irytację. U panów starszych doświadczeniem, w połączeniu ze słabnącym wraz z wiekiem poziomem testosteronu może to nawet skutkować częściową, czasową impotencją. A przyczyny braku przyjemności u pań mogą być zgoła inne.

Po menopauzie suchość spowodowana zmniejszoną ilością wydzielanych estrogenów, powoduje ograniczenie produkcji śluzu. Penetracja może być zatem bardzo bolesna i wywoływać krwawienie i obtarcia. Bardzo często kobieta w tym okresie jest też rozpalona, ale nie namiętnością do partnera a blokującymi ją uderzeniami gorąca. Towarzyszy im obfite pocenie się, skutecznie zniechęcając do seksu. Bezsenność czy nietrzymanie moczu to kolejne objawy, ale oprócz leków, nota bene czasem zmniejszających libido, istnieją naturalne metody leczenia. Istotna jest odpowiednia dieta i duża aktywność fizyczna. Bardzo pomocne są też ćwiczenia mięśni Kegla, pomagające uelastycznić ścianki pochwy, przydatne zarówno dla kobiet w ciąży jak i po menopauzie.

Profesjonalna deska ratunku

Jeśli jednak tradycyjne metody zawiodą, lub kobieta zwyczajnie czuje się niekomfortowo ze swoim zmieniającym się ciałem, istnieją sposoby korekcji wyglądu oraz poprawienia funkcjonowania narządów rodnych. Współczesna ginekologia estetyczna stoi na bardzo wysokim poziomie, watro więc skorzystać z jej osiągnięć. Korekcja laserowa Mona Lisa Touch może poprawić wygląd zewnętrznych warg sromowych i uelastycznić ścianki waginy.

- Komórki rozgrzewane są za pomocą lasera, co powoduje ich obkurczenie i poprawę elastyczności. To samo dzieje się z kolagenem, jego włókna stymulowane są do odnowienia. Laser działa również na błonę śluzówki, powodując jej odnowienie co zdecydowanie poprawia nawilżenie pochwy. Efektem zabiegu jest poprawa estetyki, zwężenie oraz odpowiednie nawilżenie waginy – tak mówi o nim dr n. med Mirosław Szlachcic. Zabieg ogranicza również problem wysiłkowego nietrzymania moczu występującego w niektórych przypadkach poporodowych czy w okresie menopauzy.

Korzyści zdrowotne z…

Seks poprawia ukrwienie ciała, dotlenia mózg, spala kalorie oraz wydziela endorfiny. To tylko niektóre z jego zalet, więc czemu miałabyś z niego rezygnować? Wydarzenia życiowe takie jak ciąża czy menopauza są jedynie kolejnym etapem. Nie uniemożliwiają jego uprawiania. Istotna jest jednak przede wszystkim komunikacja między partnerami oraz wiedza na temat procesów zachodzących w ciele kobiety. Koniecznym jest zadbanie o Twoje zdrowie i samopoczucie, czy to naturalnymi metodami, czy dzięki tak skutecznej ginekologicznej medycynie estetycznej, byś mogła w pełni cieszyć się sobą. Czas zatem na to, by na tych kolejnych ważnych etapach nie szukać wymówek a rozwiązań, i przejść do działania.