Wirtualna miłość

Aż 61% Brytyjczyków chciałoby więcej czasu spędzać na pocałunkach czy przytulaniu. Czy to oznacza, że coraz rzadziej okazujemy sobie uczucia? Niestety tak. Czułość przeniesiona do sypialni częściej niż 4 razy w miesiącu jest już statystycznym ewenementem. Co więcej, co 20. para nigdy nie wymienia się nawet pocałunkami! Na intymność w związku ma również wpływ rozwój nowych technologii i mediów społecznościowych. W co 4. związku, czułe słowa przychodzą tylko wraz z powiadomieniem na Facebooku czy nowym tweetem. Wyrażanie uczuć w wiadomości tekstowej czy e-mailu staje się łatwiejsze niż fizyczna bliskość i bezpośrednia rozmowa.

- Rozwój technologii stwarza pozory bycia ze sobą przez cały czas. Jednak bieżący kontakt to nie to samo co bliskość – mówi Radosław Jerzy Utnik, psycholog seksuolog współpracujący z marką Durex. Spędzamy ze sobą coraz mniej czasu, bo średnio jedynie cztery godziny dziennie. Zwykle nie są to jednak chwile w pełni poświęcone naszej drugiej połówce. Odsuwamy się od siebie, siedząc nawet na jednej kanapie – aż 22% z nas woli siadać po jej skrajnych stronach niż przytulić się do ukochanej osoby – dodaje ekspert.

Praca u podstaw

Dlaczego tak jest? Ponad połowa badanych Durex wskazała winowajcę – zbyt intensywna praca i stres, przez co nie starcza sił na pielęgnowanie relacji w związku. Brakuje nam również wzajemnej uwagi – 47% badanych ma wrażenie, że partner nie jest tak naprawdę zainteresowany tym, jak minął nam dzień. Coraz więcej z nas skupia się na działaniach realizowanych w pojedynkę, a nie na tych ważnych dla obojga. Wszystkie te wyniki pokazują, że nie potrzebujemy kolejnych zawodowych obowiązków, a powrotu do swoich pierwotnych potrzeb i zmysłów.

Dotknij mnie!

Aby odbudować bliskość, warto zadbać o zapomniany, często niedoceniany zmysł – dotyk. Wyłączmy wszystkie elektroniczne urządzenia i poświęćmy chociaż kilka minut tylko i wyłącznie na bycie ze sobą. Tak jak z każdym nawykiem – ważne jest, abyśmy robili to codziennie. Według badań Durex przeprowadzonych w Polsce, ponad połowa naszego społeczeństwa (53%) chciałaby, aby partner/ka poświęcał im więcej czasu na dotyk.

- Nawet jeśli na początku będziemy czuć się dziwnie czy nieswojo, warto przeznaczyć chociaż 5 minut dziennie na dotyk, przytulanie swojego partnera – komentuje Radosław Utnik. - Dotyk drugiej połówki uwalnia w naszym organizmie wiele dobroczynnych hormonów, w tym oksytocynę, która pomaga budować emocjonalną i fizyczną więź. Związek, w którym partnerzy czują się ze sobą dobrze i są ze sobą mocno związani, łatwiej przetrwa kryzys czy trudniejszy okres - kończy.