I ilość, i jakość

Można już chyba śmiało odrzucić stwierdzenie, że jesteśmy zaściankiem Europy. Nasze granice otwierają się coraz bardziej – i nie tylko pod względem ekonomicznym czy politycznym,
ale przede wszystkim obyczajowym. Seks nie jest tematem tabu. Więcej, jesteśmy wręcz przyzwyczajeni, że konteksty płciowości pojawią się na każdym kroku. A jak w związku z tym ma się nasze polskie sypialniane życie? Otóż, ku zaskoczeniu, całkiem nieźle! Z badań portalu C-Date.pl, wynika,że niemal 1/3 Polaków jest bardzo zadowolona ze swojego życia erotycznego. 42% ankietowanych odpowiedziało, że jest „generalnie usatysfakcjonowanych”,a niezadowolonych było tylko 9% respondentów. Te wskazania wynikają zapewne z tego, że kochamy się coraz częściej. Niemal połowa Polaków zadeklarowała aktywność seksualną minimum raz w tygodniu,a przeszło 13% ankietowanych przyznało, że miłosne igraszki to dla nich chleb codzienny. A jak najlepiej poprawić jakość swojego życia seksualnego? Niezmiennie – poprzez szczerą rozmowę z partnerem o swoich potrzebach i fantazjach. W tej kwestii również jesteśmy coraz bardziej otwarci. Co piąty Polak przyznaje, że bez skrępowania rozmawia ze swoim partnerem/partnerką na temat pożycia intymnego. Ponad połowa Polaków wyznaje, że szczerze mówi o swoich potrzebach „czasami”. Większej otwartości z pewnością sprzyja zarówno większa popularność programów o tematyce seksualności, a także szeroka dostępność literatury miłosnej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że sfera seksu jest coraz ważniejszą częścią naszej codzienności – chcemy i nie wstydzimy się dbać o tę dziedzinę życia.

Witaj, nieznajomy

Czy zjawisko casual dating może zawojować polski Internet? Sądząc po danych uzyskanych w badaniu portalu C-Date.pl, jest na to spora szansa! Aż 34% Polaków uważa, że seks z nieznajomą osobą może być bardziej ekscytujący. Do takich doświadczeń przyznaje się ponad 60% Polaków. Choć to Panowie mają więcej takich przygód, Panie wcale nie odbiegają od nich znacznie w tym zakresie. Na pytanie: „Ilu nieznanych Ci wcześniej partnerów seksualnych miałeś w przeszłości?”, odpowiedź „wielu” zaznaczyło odpowiednio 16% Polaków i 9% Polek. Do seksu z kilkoma nieznajomymi przyznało się 55% Polaków oraz 46% Polek. W opinii seksuologów jednak to kobiety bardziej rozwijają się i pracują nad swoją seksualnością. To one częściej inicjują rozmowy o seksie, czytają literaturę na ten temat, proponują wizyty u psychoterapeuty czy seksuologa, by pracować nad tym obszarem swojego życia.

Religijna, wykształcona i… bardziej zadowolona

Tegoroczna edycja badań portalu C-Date.pl skupiła się przede wszystkim na aspektach związanych z zadowoleniem z życia erotycznego oraz podejściem do zjawiska casual dating,
w oparciu o kilka socjologicznych aspektów, takich jak: status związku, religijność, wykształcenie oraz stanowisko w pracy. Ciekawym jest fakt, jak wykształcenie jest istotne w kwestii otwartości komunikowania swoich potrzeb i rozmawiania o seksie. Istnieje silny związek między poziomem wykształcenia a otwartością na rozmowę o fantazjach erotycznych. Ponad 72% osób z wyższym wykształceniem komunikowało partnerom swoje potrzeby w łóżku, w porównaniu do 62% osób bez wyższego wykształcenia. Wykształcenie jest również ważnym aspektem w przypadku osób, które chciałyby rozmawiać o seksie online. 13% ankietowanych posiadających wykształcenie wyższe odpowiedziało „Tak” na pytanie: „Czy sieć to dobre miejsce by rozmawiać o swoich potrzebach i spełniać fantazje erotyczne?”, w porównaniu do 9% osób z wykształceniem średnim i podstawowym. Jeśli chodzi o satysfakcję z życia seksualnego, ciekawym wydaje się fakt, że osoby deklarujące się jako religijne mają bardziej udane pożycie intymne. 31% osób wierzących wyraziło zadowolenie ze swojego życia seksualnego w porównaniu do 23% osób niewierzących. Czyżby uniesienia duchowe przekładały się na rozkosze życia doczesnego? Status zawodowy również ma znaczenie, jeśli chodzi o zadowolenie z seksu. Badania portalu C-Date.pl dowiodły, że osoby zajmujące stanowiska kierownicze lub prowadzące własne firmy częściej uprawiają seks – 62% z nich uprawia seks przynajmniej raz w tygodniu w porównaniu do 47% dla wszystkich pozostałych grup. Ciekawe są również dane dotyczące Pań piastujących najwyższe stanowiska. Kobiety na wyższych stanowiskach to kobiety najbardziej aktywne seksualnie. 16% z nich uprawia seks codziennie (w porównaniu do zaledwie 7,5% kobiet będących szeregowymi pracownikami). W ich przypadku prawdopodobieństwo, że w ciągu ostatnich co najmniej 6 miesięcy nie uprawiały seksu w ogóle, jest najniższe. Niestety, jest i druga strona medalu. Okazuje się, że również kłopoty w pracy bądź jej brak mają odzwierciedlenie w życiu erotycznym. Wśród osób bezrobotnych co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta nie uprawiali seksu ponad roku.

Internet w służbie flirtu

Sieć służy nam do pracy, płacenia rachunków, zakupów i rozrywki, ale także do rozmowy na temat seksu i poznawania partnerów. W badaniu przeprowadzonym przez portal C-Date.pl okazało się, że co dziesiąty Polak dyskutuje w sieci na tematy seksualne. Aż 60% badanych przyznało, że jest to dla nich ciekawa i nowa możliwość, na którą są otwarci. To zwłaszcza dla nich stworzony został portal C-Date.pl – pierwszy w Polsce serwis typu casual dating. Założony w 2008 roku, w Polsce odnotował w bieżącym roku ponad milion użytkowników, a na całym świecie przekroczył już 20 milionów. Casual dating to nowy sposób postrzegania flirtu w sieci – w wolnym tłumaczeniu to tak zwane „randki bez zobowiązań”. Na portalu C-Date spotykają się osoby, które mają ochotę przeżyć ciekawą przygodę, spełnić swoje fantazje, bądź poznać po prostu kogoś, z kim mogą pójść na kolację czy koncert – jednak nie są nastawieni na poszukiwania stałych partnerów. Okazuje się, że w Polsce również jesteśmy coraz bardziej otwarci na tego typu doświadczenia. Prawie ¼ Polaków deklaruje, że ma pozytywne doświadczenia związane z casual dating. 27% ankietowanych twierdzi, że randka z kimś, kogo wcześniej nie znali, w ogóle nie budzi w nich wstydu czy zakłopotania. Dla prawie 60% jest to jedynie lekki dyskomfort.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!