Cindy Meston i David Buss to psycholodzy z Uniwersytecie w Texasie, którzy w swojej książce zatytułowanej "Why woman have sex" próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kobiety uprawiają seks. Przeprowadzone przez nich badania pokazały, że przyczyny, dla których panie oddają się łóżkowym rozkoszom nie są tak romantyczne, jak mogłoby się wydawać.

Z 1000 przebadanych przez naukowców kobiet, aż 84% wyznało, że uprawiają seks, ponieważ zapewnia im to spokojne życie lub pomoc w wypełnianiu obowiązków domowych. Wiele ankietowanych wprost wyznało natomiast, że dzięki temu otrzymują finansowe bądź materialne wsparcie. Jak się okazuje kobiety często idą z mężczyzną do łóżka również z chęci odpłacenia mu za to, co wcześniej dla nich zrobił, na przykład za wystawną kolację lub bądź cenny podarunek.

Wśród ankietowanych kobiet znalazły się także uczennice college'u. W tym wypadku jedną z głównych przyczyn uprawiania seksu było "niemarnowanie okazji" i chęć poprawienia swoich łóżkowych umiejętności. Studentki przyznawały, że uprawiają seks z kolegami, z którymi nie są w związkach tylko dlatego, że życie jest zbyt krótkie i trzeba korzystać z nadarzających się okazji.

Ciekawym odkryciem, jakiego w swoich badaniach dokonali Meston i Buss było również to, że mężczyźni są mniej krytyczni w ocenie kobiet niż kobiety w ocenie mężczyzn. Większość panów uważa większość kobiet za atrakcyjne w jakimś sensie, podczas gdy większość pań ma na temat mężczyzn odmienne zdanie. Ponadto, kobiety mają swoje ideały męskiej urody, ale są również skłonne wiązać się z mężczyznami odbiegającymi od tych wzorców, ponieważ sądzą, że będą oni mniej skłonni do zdrady i dłużej zostaną przy ich boku.