Wakacje nie tylko dla młodych ludzi są najbardziej wyczekiwanym momentem w roku. To czas, kiedy można się zrelaksować, nawiązać nowe znajomości i oddać zabawie. Zdarza się, że pod wpływem emocji traci się czujność i nie pamięta o zabezpieczaniu. Dlatego zwłaszcza przed wyjazdem warto wiedzieć więcej o antykoncepcji awaryjnej. Zastosowanie pigułki w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku chroni przed niechcianą ciążą.

Antykoncepcja „po”, zwana inaczej doraźną, czy awaryjną, jest dostępna w postaci jednej tabletki. Powinno się ją stosować wyłącznie w przypadku, gdy istnieje ryzyko, że inne zastosowane metody antykoncepcyjne zawiodły lub w przypadku gdy stosunek odbył się bez żadnego zabezpieczenia. Jej skuteczność jest większa, jeśli zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Zaleca się, aby pigułkę „po” przyjąć w ciągu 12 godzin, ale przed upływem 72 godzin (3 dni) od niezabezpieczonego stosunku.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Mechanizm działania antykoncepcji awaryjnej jest podobny, jak tradycyjnych pigułek hormonalnych. Pigułka „po” przyjęta przed owulacją zahamuje jej wystąpienie, tym samym uniemożliwiając zajście w ciążę. Natomiast jej zastosowanie po owulacji powoduje zagęszczenie śluzu, co skutecznie utrudnia plemnikom przedostanie się do macicy.

- Tabletka 72 „po” jest wygodnym rozwiązaniem w przypadku, gdy partnerzy zapomnieli o zabezpieczeniu się przed współżyciem seksualnym lub gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła – informuje dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. - Zdarza się, że nawet najbardziej doświadczonym partnerom prezerwatywy pękają. A gdy para nie jest jeszcze gotowa na rodzicielstwo, powinna pamiętać o zabezpieczeniu awaryjnym. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do ginekologa, który po zbadaniu może przepisać tabletkę „po” – dodaje.

Dodatkowe informacje o antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna NIE jest metodą wczesnoporonną. Metoda ta nie będzie skuteczna, jeśli kobieta już jest w ciąży.

Należy pamiętać, że tabletka „po” nie jest formą antykoncepcji do codziennego zastosowania i może być stosowana sporadycznie, w nagłych przypadkach, także w przypadku gwałtu.

Jeśli po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku w tym samym cyklu miesiączkowym, nie będzie ona już skuteczna i istnieje ponowne ryzyko zajścia w ciążę.

Antykoncepcja doraźna nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.