Polkom nie jest szczególnie spieszno do rozpoczęcia życia intymnego. Z nowego badania wynika, że inicjację seksualną przechodzą w wieku 19 lat, czyli o rok później niż średnio w Europie i o dwa lata później niż Niemki, Brytyjki, Norweżki i Czeszki. Najwcześniej zaczynają współżyć Dunki - średnio w wieku 16,6 lat, najpóźniej Turczynki - średni wiek to 20,5 roku.

ZMOWA MILCZENIA

W Polsce wysoka jest liczba urodzeń wśród matek poniżej 19. roku życia – zwraca jednak uwagę ginekolog i endokrynolog dr Małgorzata Bińkowska. W 2008 r. było ich ponad 21 tys., co oznacza, że co 20 dziecko miało nastoletnią matkę. „Od wielu lat wyniki badań w Polsce pokazują, że pierwszy stosunek ma miejsce w wieku około 19 lat. W rzeczywistości pierwszy raz często jest ukrywany i często się o nim nie mówi” - dodaje psycholog Bianca Beata Kotoro.


NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI

Europejki zaczynają stosować antykoncepcję w wieku od 17 do 22 lat, w Polsce około 19,9 roku życia. W krajach Europy Zachodniej oraz Północnej najwięcej prawie jedna czwarta młodych kobiet zaczęła stosować zabezpieczenie już w 16. roku życia. Część kobiet rozpoczynało współżycie zanim zaczęły stosować antykoncepcję. Najwięcej było ich w Czechach - 65 proc., a najmniej w Hiszpanii - 17 proc. Także ponad jedna czwarta Polek przyznała, że były aktywne seksualnie przed zastosowaniem antykoncepcji. W tej sytuacji trudno się dziwić wysokiemu odsetkowi nastoletnich matek…


GUMKI SĄ NA TOPIE

Najczęściej stosowaną w Europie metodą antykoncepcji podczas pierwszego stosunku są prezerwatywy - ten sposób zabezpieczenia wskazała prawie połowa ankietowanych. W Polsce do stosowania prezerwatyw przyznało się 61 proc. ankietowanych. Podobne wyniki uzyskano w Wielkiej Brytanii (60 proc.) i Danii (62 proc.).

Drugie miejsce w Europie pod względem popularności wśród osób rozpoczynających współżycie zajmują pigułki antykoncepcyjne. Tę metodę stosowało jednak tylko 21 proc. ankietowanych kobiet. Najczęściej po pigułkę sięgają Holenderki (55 proc.), Niemki (49 proc.), Austriaczki i Szwajcarki oraz Francuzki (ok. 40 proc.). W Polsce pigułkę wybiera 15 proc. kobiet. Najmniejszą popularnością antykoncepcja doustna cieszy się w Grecji (1 proc.), na Ukrainie (3 proc.) oraz w Rumunii (6 proc.).

W badaniu na zlecenie Bayer Schering Pharma wzięły udział kobiety w wieku 15-49 lat z 19 krajów. W sumie było ich 25 tys. 590 pań, a w Polsce nieco ponad tysiąc. Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2009 r.