Przyznaj, że czasami oszukujesz drugą połowę. Nie pytamy o najcięższe przewinienia, takie jak zdrada - lecz o drobiazgi. Chcesz przykładów? Mówisz, że musisz dłużej popracować lub pomóc chorej koleżance, podczas gdy tak naprawdę chodzi o to, żeby urwać się z domu na ploteczki w damskim gronie. - Lepiej nic mu nie powiem, on i tak nie zrozumie - myślisz o narzeczonym. Lub inaczej: To torebka z przeceny - przysięgasz, kiedy mąż krzywi się z powodu kolejnego zakupu. Za nic się nie przyznasz, że kosztowała kilkaset złotych, bo Ci przecież wypomni, że zbieracie na nowy samochód. Kiedy nie chcesz iść z nim do jego rodziców, tłumaczysz, że jesteś bardzo zmęczona. Robisz tak dla świętego spokoju i mówisz sobie, że jesteś mistrzynią w sztuce dyplomacji. - Co w tym złego? Zaoszczędzi mi to gderania a on i tak się nie dowie - myślisz.

To nie tak. Te kłamstewka, nawet niewykryte, mają zły wpływ na Ciebie i na niego. Zwłaszcza jeśli już wejdą Wam w nawyk. A to z bardzo prostej przyczyny - ludzie, którzy się oszukują będą sobie mniej ufali. - Człowiek, który sam kłamie myśli z nieufnością o partnerze, ponieważ zakłada, że on również to robi - mówi dr Krystyna Doroszewicz, psycholog z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Jest też inne zagrożenie - tacy partnerzy zaczynają się nawzajem traktować z pogardą. - Myślą: jeśli mogę Cię tak łatwo oszukać i Ty niczego się nie domyślisz to jestem lepszy - tłumaczy nasza ekspertka. - Zaczynają postrzegać partnera jako osobę mniej wartościową, myśleć o nim z wyższością a nawet go lekceważyć.
To paradoks, ale najgorszą krzywdę manipulacja przynosi ludziom prawym. Takim, którzy uciekając się do nich w chwili słabości do kłamstwa, mają potem poczucie winy. - Stają się bardziej ulegli - mówi dr Doroszewicz. - Oddają partnerowi pole w ważnych sprawach, w których normalnie by nie ustąpili.

Może myślisz: mnie ten problem nie dotyczy. Czyżby? Chyba wszystkie stosujemy jakieś sztuczki, żeby wywrzeć wpływ na partnera, gdy sama prośba nie wystarczy. Dlatego naukowcy postanowili dokładniej przyjrzeć się tego typu sytuacjom. SWPS przeprowadza badania ankietowe, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jakie taktyki najczęściej stosujemy w związkach. Jeśli chcesz wziąć w niej udział, wejdź na stronę www.swps.edu.pl/as.