Najlepszy czas na wysiew pomidorów na rozsadę to około 6-8 tygodni przed przesadzeniem ich na stałe miejsce na działce lub balkonie. Oznacza to, że zwykle siewy należy wykonać w marcu lub wczesnym kwietniu, w zależności od regionu i warunków klimatycznych.

Reklama

Do siewu najlepiej użyć specjalnych pojemników na rozsadę lub doniczek z ziemią do siewów. Nasiona pomidorów należy umieścić na powierzchni ziemi w odstępach około 2-3 cm od siebie, a następnie przykryć warstwą ziemi o grubości około 1 cm. Po wsypaniu ziemi należy ją delikatnie ugniatać i równomiernie nawodnić.

W czasie kiełkowania i wzrostu roślin, należy zadbać o kilka ważnych czynników:

Temperatura

Temperatura - pomidory lubią ciepło, więc najlepiej umieścić je w ciepłym miejscu, np. na parapetach lub w mini-tunelach. Minimalna temperatura, przy której nasiona kiełkują, to około 10 stopni Celsjusza.

Wilgotność

Wilgotność - ziemia w doniczkach powinna być wilgotna, ale nie przemoczona, aby uniknąć zgnicia kiełków. Należy więc regularnie nawadniać rośliny, unikając jednak zalewania ich.

Oświetlenie

Oświetlenie - pomidory lubią jasne i słoneczne miejsca, dlatego warto umieścić doniczki w miejscu o dobrej ekspozycji słonecznej. W przypadku braku wystarczającego światła, warto rozważyć uzupełnienie go sztucznym oświetleniem.

Nawożenie

Reklama

Nawożenie - pomidory potrzebują odżywczych składników, dlatego warto stosować nawozy organiczne lub sztuczne, aby zapewnić roślinom odpowiednie składniki odżywcze.

Kiedy rośliny pomidorów osiągną wysokość około 10-15 cm i wykształcą 2-3 liście, można je przesadzić do większych doniczek lub do gruntu w ogrodzie.

W przypadku uprawy na balkonie, należy zadbać o to, aby doniczki były odpowiednio duże, aby rośliny miały wystarczającą przestrzeń do wzrostu.