Policjantowi przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Prawo do pierwszego urlopu zyskuje on z upływem sześciu miesięcy służby, z tym że wówczas może skorzystać tylko z połowy urlopu. Prawo do urlopu w pełnym wymiarze policjant nabywa z upływem roku służby.
Zasady udzielania pierwszego urlopu funkcjonariuszom przypominają dawne (sprzed 2004 roku) rozwiązania kodeksu pracy, które zostały zmienione ustawą z 14 listopada 2003 r. Jednym z powodów ich nowelizacji były trudności w udzielaniu tego urlop pracownikom oraz występujące w praktyce zbyt duże różnicowanie uprawnień do kolejnego urlopu poszczególnych pracowników (nieproporcjonalne do okresu zatrudnienia). Niestety z problemami tymi nadal muszą się borykać policjanci.

Różny czas oczekiwania na kolejny urlop

Prawo do pierwszego (cząstkowego) urlopu policjanci nabywają po 6 miesiącach służby. Wtedy mogą wziąć połowę urlopu, czyli 13 dni. Z pozostałej części urlopu (albo z urlopu w pełnym wymiarze jeśli nie brali wcześniej urlopu cząstkowego) mogą skorzystać po upływie roku. A z kolejnego dopiero od 1 stycznia kolejnego roku, czyli roku następującego po roku, w którym nabyli prawo do pierwszego urlopu w pełnym wymiarze. Ile miesięcy funkcjonariusz musi czekać na kolejny urlop, zależy zatem od miesiąca jego przyjęcia do służby. Wydaje się, że utrzymywanie tego rozwiązania nie ma żadnego logicznego uzasadnienia i czas, aby w końcu te niekorzystne dla policjantów przepisy też doczekały się nowelizacji.
Reklama
Wymiar urlopu policjantów ustalony jest w dniach roboczych. Jako zasadę przyjęto też, że nie może on rozpoczynać się ani kończyć w dniu wolnym od służby. Dni wolnych od służby wynikających z podstawowego rozkładu czasu służby, zgodnie z przepisami w sprawie rozkładu czasu służby policjantów, nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że oprócz niedziel również sobót nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Terminem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego przez policjanta pełniącego służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby jest najbliższy dzień planowanej służby.
Reklama
W przypadku policjantów pełniących służbę w systemie podstawowym (przez 8 godzin od poniedziałku do piątku) taki sposób określenia zasad udzielania urlopów wydaje się wyczerpujący. Pewne wątpliwości mogą powstać natomiast przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego policjantom pełniącym służbę zmianową (patrz przykład).

Wypoczynek musi być co roku i zaplanowany

Coroczny plan urlopów ustala kierownik jednostki organizacyjnej policji (np. komendant główny policji, komendant wojewódzki, powiatowy lub miejski) lub upoważniony przez niego kierownik komórki organizacyjnej (np. dyrektor biura, naczelnik wydziału lub kierownik sekcji), w uzgodnieniu z właściwą organizacją związku zawodowego policjantów. Przy tworzeniu planu urlopów brane są oczywiście pod uwagę wnioski policjantów, ale też konieczność zapewnienia normalnego toku służby Tak ustalony plan urlopów musi być podany do wiadomości funkcjonariuszy.
Mimo że, jak z tego wynika, plan urlopów powinien być znany policjantom, rozporządzenie urlopowe nakłada na ich przełożonych obowiązek powiadomienia każdego z nich o terminie urlopu wypoczynkowego nie później niż na miesiąc przed jego rozpoczęciem.

Termin rozpoczęcia może zostać przesunięty

Nie zawsze jednak urlop musi być udzielony w zaplanowanym terminie. Ustawa o policji wymienia sytuacje, które to uniemożliwiają. Zgodnie z nią urlopu wypoczynkowego nie udziela się w okresie czasowej niezdolności policjanta do służby wskutek choroby, zwolnienia go od zajęć służbowych czy zawieszenia w czynnościach służbowych. Jednocześnie w pewnych przypadkach, z powodu: czasowej niezdolności do służby wskutek choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, urlopu zdrowotnego, zwolnienia od zajęć służbowych z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny czy urlopu macierzyńskiego termin rozpoczęcia urlopu powinien być przesunięty. Przy czym tylko dwie pierwsze z wymienionych sytuacji, jeśli wystąpią po rozpoczęciu urlopu przez funkcjonariusza, oznaczają jego przerwanie. Oznacza to, że jeśli w trakcie urlopu policjant będzie musiał opiekować się chorym dzieckiem, nie będzie to miało żadnego wpływu na korzystanie przez niego z urlopu.
Wstrzymanie udzielenia urlopu policjantowi w całości lub części możliwe jest również z ważnych względów służbowych. Wnioskować o przesunięcie terminu zaplanowanego urlopu może też sam funkcjonariusz.
Policjanci, podobnie jak pracownicy, jeśli nie wykorzystają urlopu wypoczynkowego za dany rok, powinni iść na niego w ciągu pierwszych trzech miesięcy następnego roku. Jednak w przypadku funkcjonariuszy nawet niekorzystanie z urlopu wypoczynkowego przez wiele lat nie oznacza, że ulegnie on przedawnieniu. W stosunku służbowym bowiem, inaczej niż w stosunku pracy, prawo do urlopu nie przedawnia się. Przedawniają się tylko roszczenia pieniężne. Zatem do dnia zwolnienia ze służby policjant ma prawo do całego zaległego urlopu wypoczynkowego, nawet jeśli jego zaległości urlopowe dotyczyłyby kilku lub kilkunastu lat.

Odwołanie z urlopu i zwrot poniesionych kosztów

Ważne względy służbowe mogą uzasadniać odwołanie policjanta z urlopu zarówno wypoczynkowego, jak i urlopu dodatkowego. W takiej sytuacji przysługuje mu zwrot kosztów:
● przejazdu jego i członków jego rodziny do miejsca pobytu w czasie urlopu i z powrotem,
● opłat za pobyt w ośrodku wczasowym, sanatorium, kwaterze prywatnej lub za inne usługi związane z wypoczynkiem w czasie tego pobytu, niewykorzystane przez policjanta i członków jego rodziny, jeżeli organizator wypoczynku lub inny podmiot świadczący usługi w tym zakresie nie zwrócił wniesionych opłat.
Zwrot kosztów przejazdu przysługuje w wysokości cen biletów publicznych środków transportu zbiorowego, wraz z opłatami dodatkowymi i z uwzględnieniem posiadanych uprawnień do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów tym transportem. Z tym że w przypadku przejazdu prywatnym pojazdem mechanicznym policjantowi przysługuje zwrot kosztów tego przejazdu według stawki za 1 km przebiegu, określonej przez przełożonego na podstawie odrębnych przepisów.
Jeśli razem z policjantem z urlopu wróciła jego rodzina, policjant może ubiegać się o zwrot kosztów i opłat poniesionych przez jej członków. Warunkiem jest złożenie wniosku w tej sprawie i dołączenie do niego rachunków i biletów potwierdzających poniesione koszty. Jeżeli uzyskanie lub przedłożenie rachunków i biletów nie jest możliwe, policjant może złożyć pisemne oświadczenie o wysokości poniesionych wydatków i ewentualnych przyczynach braku ich udokumentowania.

Brak urlopu proporcjonalnego

Ustawa o policji nie zna instytucji urlopu proporcjonalnego. W każdej zatem sytuacji, gdy funkcjonariusz odchodzi ze służby (bez względu na to, w którym miesiącu roku kalendarzowego), musi otrzymać ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop przysługujący w danym roku, jak również za cały urlop zaległy.
Jeśli więc po odejściu ze służby np. w styczniu danego roku policjant podejmie pracę (już jako cywil), do końca danego roku kalendarzowego nie będzie mógł skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Choć oczywiście okres służby będzie mu się liczył przy ustalaniu wymiaru cywilnego urlopu wypoczynkowego.
Zgodnie bowiem z art. 302 k.p. do okresu zatrudnienia wlicza się okres służby m.in. w policji w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami. Te odrębne przepisy to oczywiście ustawa o policji. Artykuł 80 ust. 1 tej ustawy wskazuje, że warunkiem takiego zaliczenia jest podjęcie przez byłego funkcjonariusza zatrudnienia w ciągu roku od dnia zwolnienia ze służby, a jeśli pełnił służbę przygotowawczą – w ciągu 3 miesięcy od tego dnia. Kolejny ustęp tego artykułu (art. 80 ust. 2 ustawy) stanowi jednak, że przepis ust. 1 nie ma zastosowania, jeśli przepisy prawa pracy przewidują, że upływ okresów, o których mowa w ust. 1, nie stanowi przeszkody do korzystania przez pracownika z określonych świadczeń. W związku z tym, że kodeks pracy w obecnym brzmieniu (art.1541) nie uzależnia ani prawa, ani wymiaru urlopu wypoczynkowego od zachowania ciągłości zatrudnienia, cytowany wcześniej ust. 1 art. 80 wydaje się przepisem martwym. Moim zdaniem należy bowiem przyjąć, że bez względu na to, kiedy były funkcjonariusz podejmie pracę, okres służby będzie mu się liczył zarówno przy ustalaniu prawa do urlopu wypoczynkowego, jak i jego wymiaru.
To kolejny przykład przepisów mogących sprawiać trudności interpretacyjne. Wzorem dla ustawodawcy, który chciałby uporządkować przepisy dot. policjantów, może tu być art. 121 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j. Dz.U z 2010 r. nr 90, poz. 593 z późn. zm.), który jednoznacznie przesądza, że okres pełnienia zawodowej służby wojskowej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień związanych z tym zatrudnieniem. Były żołnierz zawodowy, który podjął pracę w roku kalendarzowym, w którym nastąpiło jego zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w następnym roku kalendarzowym.

Przy przejściu ze służby do służby

Inna sytuacja następuje, gdy policjant przenosi się na własną prośbę ze służby do służby, przykładowo z policji do Straży Granicznej. Wówczas zachowuje ciągłość służby i nie przysługują mu odprawa ani inne należności przewidziane dla funkcjonariuszy odchodzących ze służby, a więc także ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Innymi słowy funkcjonariusz przechodzi do nowej służby z całym niewykorzystanym urlopem zarówno bieżącym, jak i zaległym.
Ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop
8 marca 2010 r. w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego(z 23 lutego 2010 r. K 1/08, Dz.U. nr 34, poz. 190) stracił moc obowiązującą przepis ograniczający możliwość wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy tylko za ostatnie trzy lata kalendarzowe. Obecnie ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy zarówno podstawowy, jak i dodatkowy powinien być wypłacony za cały okres służby policjanta.
Przykłady
Udzielanie urlopu w 12-godzinnym systemie zmianowym
Policjant pełni służbę w podstawowym rozkładzie czasu służby: od poniedziałku do piątku. Chciał mieć wolne od piątku 24 czerwca do niedzieli 3 lipca, co oznacza, ze wykorzystał 6 dni urlopu wypoczynkowego, gdyż dni wolnych od służby wynikających z podstawowego rozkładu czasu służby (niedziele i soboty) nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Trochę trudniej ustalić liczbę dni urlopu jego kolegi pełniącego służbę w systemie zmianowym według następującego grafiku:
piątek (24. 06.) od 8.00 do 20.00 – służba
piątek 20.00 – sobota 20.00 – wolne
sobota 20.00 – niedziela 8.00 – służba
niedziela 8.00 – wtorek 8.00 – wolne
wtorek 8.00 – 20.00 – służba
wtorek 20.00 – środa 20.00 – wolne
środa 20.00 – czwartek 8.00 – służba
czwartek 8.00 – sobota 8.00 – wolne
sobota 8.00 – sobota 20.00 – służba
sobota 20.00 – niedziela 20.00 – wolne
niedziela (3.07) 20.00 – poniedziałek 8.00 – służba
poniedziałek 8.00 – środa 8.00 – wolne
środa 8.00 – 20.00 – służba
W opisanym przypadku policjant rozpoczyna urlop w piątek 24.06 i jeśli w niedzielę 3.07 rozpocznie służbę o 20.00, wykorzysta 6 dni urlopu, jeśli jednak będzie chciał mieć wolne przez całą niedzielę wolną, musi wziąć dodatkowy dzień urlopu, z tym że wówczas na służbę musi stawić się dopiero w środę.
Zbieg prawa do dwóch urlopów dodatkowych
Policjant miał prawo do 5 dni dodatkowego urlopu z tytułu 15-letniego stażu służby, teraz kończy 40 lat, teoretycznie nabywa więc prawo do kolejnego urlopu dodatkowego, również w wymiarze 5 dni, tym razem z tytułu osiągnięcia określonego wieku. Przepisy rozporządzenia stanowią jednak, iż w razie zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego z różnych tytułów policjant ma prawo do jednego takiego urlopu w wymiarze najkorzystniejszym. Oznacza to, że w tym przypadku policjant nadal będzie miał prawo do 5 dni urlopu dodatkowego.

Dodatkowe urlopy wypoczynkowe...

Oprócz podstawowego urlopu wypoczynkowego policjanci mają też prawo do corocznych płatnych urlopów dodatkowych. Ich wymiar również określony jest w dniach roboczych. Urlopy takie przyznawane są funkcjonariuszom, którzy osiągnęli określony wiek lub staż służby, pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia albo gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami tej służby.

...za długoletnią służbę lub ze względu na wiek

Wymiar urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony staż służby, wynosi:
● 5 dni roboczych dla mających 15-letni staż służby,
● 9 dni roboczych dla mających 20-letni staż służby,
● 13 dni roboczych dla mających 25-letni staż służby.
Policjant nabywa prawo do pierwszego takiego urlopu z dniem osiągnięcia wymaganego stażu. Z tym że do stażu służby zalicza się w tym przypadku również okresy służby traktowane jako równorzędne ze służbą w policji, w rozumieniu ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Do kolejnego urlopu dodatkowego z tego tytułu policjant nabywa prawo w każdym następnym roku kalendarzowym, czyli z dniem 1 stycznia.
Wymiar urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony wiek i co najmniej 10-letni staż służby, wynosi:
● 5 dni roboczych po ukończeniu 40 lat życia,
● 9 dni roboczych po ukończeniu 45 lat życia,
● 13 dni roboczych po ukończeniu 55 lat życia.
Prawo do pierwszego tego typu urlopu policjant nabywa w dniu wystąpienia łącznie obu warunków, to jest stażu i określonego wieku. Do kolejnego, w każdym następnym roku kalendarzowym, czyli z dniem 1 stycznia.
Zgodnie z par. 13 ust.1 rozporządzenia urlopowego policjantów w razie zbiegów uprawnień do obu omówionych wcześniej urlopów dodatkowych policjant ma prawo do jednego urlopu dodatkowego w wymiarze najkorzystniejszym.

...za szczególnie trudne warunki pełnienia służby

Z kolei wymiar urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, wynosi 5, 9 lub 13 dni roboczych (patrz ramka).
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego policjant nabywa po upływie roku służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Do kolejnego w każdym następnym roku kalendarzowym, czyli z dniem 1 stycznia. Przerwa w służbie, w szczególności z powodu choroby, urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych czy wynikająca z potrzeb służby, trwająca nie dłużej niż 3 miesiące w ciągu roku, wliczana jest do okresu uprawniającego do nabycia prawa do tego urlopu dodatkowego.

Ustalanie warunków szkodliwych

Sposób ustalania warunków służby jest zróżnicowany. W pięciu przypadkach wymienionych w rozporządzeniu za służbę pełnioną w warunkach szkodliwych dla zdrowia uważa się wykonywanie służby w miejscu, w którym są przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia, określone w odrębnych przepisach, stwierdzone przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inne laboratoria uprawnione na podstawie kodeksu pracy do badania i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Chodzi tu o służbę pełnioną w warunkach narażenia na:
● działanie pyłów niewywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,
● działanie substancji toksycznych niekumulujących się w organizmie,
● hałas,
● działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,
● działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie.
Z kolei w pozostałych przypadkach wymienionych w rozporządzeniu za służbę pełnioną w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia, uważa się służbę, jeżeli jest ona pełniona co najmniej 80 godzin w miesiącu, w jednym przypadku przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia (chodzi o służbę pełnioną w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0, l do 300 000 MHz).
Oceny warunków uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia uprawniających do uzyskania urlopu dodatkowego, dokonuje komisja powołana przez przełożonego w sprawach osobowych z udziałem przedstawicieli służby medycyny pracy, związku zawodowego policjantów oraz służby bhp.

Nie wszystkie uprawnienia można łączyć

Policjantowi pełniącemu służbę na stanowisku, na którym występują warunki uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia uprawniające do uzyskania urlopu dodatkowego w różnym wymiarze, przysługuje jeden urlop w wymiarze korzystniejszym. Podobnie i w razie zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego z różnych tytułów policjant ma prawo do jednego – najdłuższego urlopu. Ograniczenia tego nie stosuje się jednak w przypadku zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia z uprawnieniami do urlopu dodatkowego z tytułu stażu służby lub osiągnięcia określonego wieku. W związku z takim rozwiązaniem wymiar urlopu dodatkowego policjanta, który osiągnął 25-letni staż służby i pełni na co dzień służbę w warunkach narażenia na hałas będzie wynosił 22 dni robocze.
Urlopy dodatkowe z tytułu osiągnięcia określonego stażu służby lub osiągnięcia określonego wieku mogą być dzielone na części z tych, których wymiar wynosi 5 dni. Natomiast nie wolno dzielić urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Taki urlop musi być wykorzystany jednorazowo niezależnie od tego, czy jego wymiar wynosi 5, 9, czy 13 dni.

Urlop bezpłatny może skrócić wypoczynek

Policjant ma prawo ubiegać się też o urlop bezpłatny. Przełożony może udzielić mu takiego urlopu z ważnych przyczyn, jeżeli nie zakłóci to toku służby, w wymiarze do 12 miesięcy. Funkcjonariusz musi jednak pamiętać, że może zostać z niego w każdym czasie odwołany. Wystarczy, że przełożony powiadomi go o tym na piśmie na co najmniej 30 dni przed terminem podjęcia służby.
Krótki urlop bezpłatny, czyli trwający nie dłużej niż jeden miesiąc, nie ma wpływu na korzystanie przez policjanta z urlopów: wypoczynkowego i dodatkowego. Jednak gdy trwa on dłużej, urlopy te ulegają skróceniu o 1/12 za każdy miesiąc urlopu bezpłatnego, nie więcej jednak niż za 12 miesięcy. Jeżeli urlopy za dany rok zostały wykorzystane, skróceniu ulegają urlopy za następny rok kalendarzowy. Urlopy wypoczynkowy i dodatkowy nie przysługują za rok kalendarzowy objęty w całości urlopem bezpłatnym.
Kodeks pracy również wymienia okresy mające negatywny wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego. Obok urlopu bezpłatnego jest to urlop wychowawczy, okres odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolości czy nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeśli któryś z tych okresów trwa co najmniej 1 miesiąc, urlop wypoczynkowy pracownika ulega zmniejszeniu o 1/12 za każdy miesiąc takiej nieobecności. Pod warunkiem jednak, że nie wykorzystał on wcześniej przysługującego mu urlopu w pełnym wymiarze. W przypadku policjantów, nawet w takiej sytuacji urlop wypoczynkowy i dodatkowy ulegnie odpowiedniemu skróceniu, jeśli nie w danym roku, to w następnym.

Korzystanie z urlopu wychowawczego

Rozporządzenie urlopowe regulując wpływ urlopu bezpłatnego na wymiar urlopu wypoczynkowego funkcjonariusza, nie odnosi się w ogóle do sytuacji korzystania przez niego z urlopu wychowawczego. To kolejna niedoregulowana kwestia dotycząca urlopów wypoczynkowych policjantów. Szkoda, że nie pomyślano o niej przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o policji, przyznającej funkcjonariuszom obu płci wszystkie (z jednym wyjątkiem) uprawnienia związane z rodzicielstwem na zasadach określonych w kodeksie pracy.
Wprawdzie do 23 czerwca 2011 r. kwestia ta była również nieuregulowana (dzień wejścia w życie wspomnianej nowelizacji), ale wiele jednostek, posiłkując się przepisami prawa pracy, zgodnie z którymi wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika ulega identycznemu zmniejszeniu zarówno w sytuacji korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego, jak i z urlopu wychowawczego proporcjonalnie, zmniejszało wymiar urlopu wypoczynkowego funkcjonariuszy w roku korzystania przez niego z urlopu wychowawczego. O ile jednak poprzednie brzmienie art. 79 ustawy o policji mogło dawać taką podstawę (choć były też poglądy uznające takie działanie za bezprawne), bo odsyłało do szczególnych uprawnień przewidzianych dla pracownic według przepisów prawa pracy, o tyle obecna treść tego przepisu odsyłająca wyłącznie do uprawnień pracownika związanych z rodzicielstwem takiego upoważnienia moim zdaniem już nie daje. Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego trudno uznać bowiem za jedno z uprawnień rodzicielskich. Oznacza to, choć wydaje się to mało racjonalne, że obecnie bez względu na to, w którym miesiącu roku funkcjonariusz powraca z urlopu wychowawczego, nabywa prawo do całego urlopu wypoczynkowego za ten rok. Zwróciliśmy się z pytaniem do Komendy Głównej Policji, czy jej zdaniem korzystanie przez funkcjonariusza z urlopu wychowawczego może mieć jakikolwiek negatywny wpływ na jego wymiar urlopu wypoczynkowego. Otrzymane stanowisko KGP oczywiście opublikujemy.
Przykład
Różny czas oczekiwania na kolejny urlop
Funkcjonariusz przyjęty do służby 1 lutego 2011 r. do pierwszego cząstkowego urlopu (maksymalnie 13 dni) nabędzie prawo z upływem 6 miesięcy służby, czyli 31 lipca tego roku. Do urlopu w pełnym wymiarze będzie miał prawo od 1 lutego 2012 r. (31 stycznia będzie miał bowiem roczny staż) natomiast prawo do kolejnego urlopu nabędzie dopiero z dniem 1 stycznia 2013 r. Oznacza to, że przez prawie 2 lata (23 miesiące), czyli od 1 lutego 2011 r. do 31 grudnia 2012 r., korzystać będzie tylko z jednego – pierwszego urlopu. Jeśli zacząłby służbę 1 grudnia 2010 r., z pierwszego cząstkowego urlopu mógłby skorzystać od 1 czerwca 2011 r., z pełnego urlopu od 1 grudnia 2011 r., a z kolejnego już od 1 stycznia 2012 r. W takim przypadku w dużo krótszym czasie (13 miesięcy), czyli od 1 grudnia 2010 r. do 1 stycznia 2012 r., mógłby skorzystać z dwóch urlopów: pierwszego i kolejnego.
Zmniejszenie urlopu wypoczynkowego w kolejnym roku
Funkcjonariusz przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 lipca do 31 grudnia 2010 r., czyli przez pół roku. Przed pójściem na ten urlop wykorzystał cały urlop należny mu za 2010 rok. Do służby wrócił z początkiem 2011 roku. Przełożony, ustalając jego uprawnienia urlopowe na ten rok, poinformował go, że w 2011 roku będzie mógł skorzystać tylko z 13 dni urlopu wypoczynkowego. Przełożony zmniejszył bowiem jego wymiar o 6/12 za urlop wykorzystany z góry w 2010 roku.
Wymiar urlopu za służbę w warunkach szkodliwych
Z tytułu służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia policjant ma prawo do
● 5 dni roboczych, jeżeli służba jest wykonywana w:
– pomieszczeniach pozbawionych stałego naturalnego oświetlenia lub w pomieszczeniach, w których ze względów technologicznych lub ze względu na rodzaj wykonywanej służby stosowane jest wyłącznie sztuczne oświetlenie,
– warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,
– pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stała temperatura efektywna powyżej 25°C lub poniżej 10°C,
– warunkach narażenia na działanie pyłów niewywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,
– warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych niekumulujących się w organizmie,
– warunkach narażenia na wibrację ogólną,
● 9 dni roboczych, jeżeli służba jest wykonywana w:
– pomieszczeniach zlokalizowanych poniżej poziomu otaczającego terenu – zgodnie z przepisami w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
– warunkach narażenia na hałas,
– warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2000 kcal dla mężczyzn i 1200 kcal dla kobiet lub wymagających wymuszonej pozycji ciała,
– warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,
– warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,
– warunkach ręcznego kierowania ruchem na skrzyżowaniach i ciągach komunikacyjnych o dużym jego natężeniu,
– warunkach ciągłego napięcia i koncentracji przy nagrywaniu i odtwarzaniu zapisów magnetycznych w styczności ze zmiennym natężeniem i zakresem fal dźwiękowych, a także przy nasłuchu radiowym,
● 13 dni roboczych, jeżeli służba jest wykonywana:
– w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,
– w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300 000 MHz w strefie zagrożenia,
– w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych, których wykaz określają odrębne przepisy,
– przy fizycznym zwalczaniu terroryzmu,
– przy konserwowaniu, magazynowaniu, transporcie i stosowaniu materiałów wybuchowych, łatwopalnych i samozapalnych,
– przy prowadzeniu prób broni, amunicji, materiałów wybuchowych oraz prac doświadczalnych z materiałami wybuchowymi,
– podczas prowadzenia badań materiałów czynnych biologicznie,
– pod ziemią.
Podstawa prawna
Art. 84 – 86, art. 114 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 43, poz. 277 z późn. zm.),
Par. 1 – 17 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2002 r. w sprawie urlopów policjantów (Dz.U. nr 81, poz. 740 z późn. zm).
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 marca 2002 r. w sprawie trybu zwrotu kosztów przejazdu i innych poniesionych kosztów przysługujących policjantowi w razie odwołania z urlopu wypoczynkowego (Dz.U. nr 37, poz. 348).