Co się dzieje w organizmie, gdy brakuje żelaza?

Niedożywienie, częste diety stosowane przez kobiety oraz utrata krwi w czasie menstruacji przyczyniają się do powstania początkowego stadium anemii. Pojawia się wówczas ogólne osłabienie, senność, bóle i zawroty głowy. Dochodzi do łatwego męczenia się przy niewielkim wysiłku, a także do skurczu mięśni nóg i kołatania serca. W kolejnej fazie choroby obserwuje się suchą, łuszczącą się skórę, zapalenie błony śluzowej i kącików ust oraz łamliwość paznokci i włosów.

Anemia w ciąży

Najgroźniejsza jest jednakże postać anemii w czasie ciąży. Może doprowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej narodzonego dziecka, niedotlenienia płodu, co tym samym zwiększa ryzyko jego obumarcia. Aby wyeliminować ryzyko wystąpienia anemii z niedoboru żelaza, niezbędna jest profilaktyka i opieka w kierunku wykrycia zakażenia Helicobacter pylori.

Preparaty z żelazem dla ciężarnych

Dlatego po konsultacji z lekarzem w okresie okołoporodowym warto zażywać preparaty żelaza. Najlepsza absorpcja żelaza następuje w ciągu pierwszego tygodnia kuracji i w pierwszym miesiącu - stopniowo przywracany jest również optymalny poziom tego pierwiastka w organizmie. Ale, aby skutecznie odbudować pulę żelaza w organizmie, niezbędne jest przedłużenie jego stosowania o kolejny miesiąc lub dwa.