Oto prawdy i mity dotyczące dezodorantów. Przeczytaj, bo naprawdę warto:

Reklama

1. Antyperspiranty są w kulce lub sztyfcie, a dezodoranty tylko w sprayu

Obydwa można kupić w kulce, sztyfcie lub sprayu. Różni je sposób działania. Dezodoranty są kosmetykami zapachowymi, a zadaniem antyperspirantów jest hamowanie nadmiernego wydzielania potu. Ograniczają one też rozwój bakterii wywołujących niemiłą woń. Rodzaj aplikatora ma służyć jedynie wygodzie. Jeszcze 20 lat temu kulki były w Polsce niedostępne, więc nasze mamy często preferują spraye.

2. Mężczyźna i kobieta mogą używać tego samego dezodorantu

Nie, to nieprawda. Zapachy dla pań są owocowe lub kwiatowe, męskie - korzenne, piżmowe. Poza tym skóra kobiet i mężczyzn różni się odczynem (7 pH i 5 pH), stąd skład kosmetyków dla nich musi być inny.

3 Dezodoranty nie są skuteczne, jeżeli stosuje się je na nieumytą skórę

Tak, to prawda. Kosmetyki zapachowe nigdy nie stłumią naturalnego zapachu, ponieważ ich aromaty łączą się, tworząc nowy. I dlatego, kiedy stosujesz preparat na spocony "podkład" - nie stłumisz zapachu potu, a wręcz przeciwnie. Zawarte w dezodorancie lub perfumach substancje zmieszają się z potem i utworzą nowe związki, wydzielające jeszcze bardziej intensywną, nie zawsze przyjemną, woń.

4. Kosmetyków tych nie wolno stosować po depilacjiTo oczywiście zależy od skóry, ale istnieje jedna, podstawowa zasada. Można stosować, ale tylko delikatne, które nie uczulą podrażnionego preparatami lub goleniem naskórka. Są nawet specjalne kosmetyki przeznaczone do używania po depilacji, które zawierają składniki opóźniające wzrost włosków.

__________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Schody do nieba, czyli tajemnica odchudzania
>>> Czy to koniec Maxa Factora?
>>> Jak zaoszczędzić 400 złotych miesięcznie?