Coraz więcej mężczyzn decyduje się na ojcostwo w chwili, gdy osiągnie dojrzałość, czyli w późniejszym wieku. I bardzo często starania o dziecko spełzają na niczym. Mimo licznych prób nie dochodzi do zapłodnienia. Nic dziwnego, gdyż średnio co szósta para nie może "zajść w planowaną ciążę". Problem może leżeć po stronie kobiety, ale gdy występują zakłócenia, lekarze w równym stopniu sprawdzają zdrowie obu partnerów. Zaczynają od zadawania pytań dotyczących stylu życia.

Reklama

Jak mówią badania, intensywne palenie papierosów przez dojrzałych mężczyzn negatywnie odbija się na płodności. Ogromną rolę ma też złe odżywanie i mało ruchu. Nadwaga sprawia, że spada poziom męskich hormonów, co oczywiscie nie sprzyja rozmnażaniu.

Brak płodności u mężczyzn może być też sygnałem, że cierpią oni na poważne choroby, np. osłabienie erekcji może być wynikiem chorób krążenia.

Uwaga! Nawet najdrobniejsze zakłócenia w funkcjonowaniu organizmu dojrzałego mężczyzny są dużo trudniejsze do wyeliminowania i poważniejsze w skutkach niż u młodzieńca.