Inne
Reklama

Czy możliwe jest harmonijne rzeźbienie konturów sylwetki i utrata zbędnych centymetrów w opornych na dietę i ćwiczenia obszarach ciała, np. ramiona, biodra, uda, brzuch, talia, pośladki, kolana, łydki? Co więcej, zlikwidowanie cellulitu - uporczywego defektu kosmetycznego, z którym zmagają się nawet młode i szczupłe kobiety. Bez bólu, wyrzeczeń i zrujnowanego portfela? Na rynku kosmetycznym mówi się o nowej metodzie opartej na energii lasera, która ma w widoczny sposób poprawić stan obwisłej i nierównej skóry, czyniąc ją bardziej jędrną i gładką.

Lipoliza

Lipoliza to nieoperacyjny sposób na pozbycie się tłuszczu opornego na diety i ćwiczenia. Najlepsze rezultaty przynosi zastosowanie tej metody do twarzy i podbródka.

Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją z chirurgiem, który wyjaśni jego przebieg. Lekarz rozpoczyna zabieg, planując modelowanie sylwetki i zaznaczając wybrane okolice ciała markerem. Dezynfekuje skórę i wprowadza preparat za pomocą cieniutkich igieł. Cała procedura jest niezbyt bolesna, pozostają po niej jedynie zaczerwienienia w miejscu wkłucia igły. Pacjentka z reguły już po godzinie powraca do normalnej aktywności fizycznej.

Najlepsze rezultaty dają 2-4 zabiegi co 6-8 tygodni. Przez okres 2-3 tygodniu po zabiegu należy unikać opalania.

Dotychczas nie stwierdzono żadnych przypadków przedawkowania ani toksyczności tego preparatu. Należy jednak pamiętać, że lipoliza podobnie jak w przypadku innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, nie gwarantuje uzyskania pełnego sukcesu. Z pewnością jednak można w tym przypadku liczyć na znaczącą poprawę swojego wyglądu i to w bardzo krótkim czasie.

Przeciwwskazania

Do zabiegu lipolizy nie mogą przystąpić dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore na cukrzycę, z zaburzeniami naczyniowymi, immunologicznymi, uszkodzeniami wątroby i nerek, cierpiące na dużą otyłość i zaburzenia krzepliwości krwi.

Szczegóły dotyczące lipolizy:

Czas trwania zabiegu:10-30 minut

Znieczulenie ogólne/miejscowe:brak

Ilość nocy spędzonych w szpitalu:0

Czas urlopu:2 dni

Wrażliwy okres dla ciała:2-3 dni

Czas gojenia się:1 dzień

Powrót do normalnej aktywności fizycznej, sportu:7 dni

Cena: od 600 zł (zależy od ilości zużytego preparatu)

Czym lipoza różni się od popularnej liposukcji?

Liposukcja polega na odessaniu miejscowo nagromadzonego tłuszczu za pomocą specjalnej rurki (kaniuli) podłączonej do aparatu odsysającego. Penetruje ona i rozdrabnia skupiska tłuszczu, który jest następnie odprowadzany do specjalnego zbiornika.

Brzuch, biodra, pośladki, uda, łydki i ramiona to obszary, które najlepiej nadają się do tego zabiegu.

Najodpowiedniejszymi kandydatami do operacji są osoby o dobrym ogólnym stanie zdrowia, dość jędrnej i elastycznej skórze oraz bez dużej nadwagi. Poprzedza ją konsultacja u chirurga plastyka. Przyjmuje się, że w czasie zabiegu można odessać nie więcej niż 3-4 litry tłuszczu.

Uważa się, że liposukcja jest metodą modelowania sylwetki, ale nie sposobem na leczenie otyłości. I nie pomaga w pozbyciu się rozstępów czy cellulitisu, za to może poprawić kontury ciała, przez co zyskuje się zgrabniejszą figurę. Należy mieć jednak realne oczekiwania i świadomość tego, że uzyskanie idealnych wymiarów nie jest możliwe w każdym przypadku. Wiele zależy nie tylko od umiejętności lekarza, ale przede wszystkim od naszej budowy ciała, szkieletu i genów.

Bezpośrednio po zabiegu pacjentce zakładane jest specjalne ubranko uciskowe, które powinna nosić przez kilka tygodni. Dolegliwości w ciągu pierwszych kilku dni po operacji są naturalną rzeczą, można je uśmierzyć za pomocą środków przeciwbólowych. Szwy zdejmowane są w ciągu tygodnia, a do pracy i pełnej aktywności życiowej można wrócić po około tygodniu (jednak sport i duży wysiłek przez pierwszy miesiąc są wykluczone). Przez 3 miesiące nie należy się opalać, ani chodzić do solarium. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po upływie 2-4 tygodni w miarę ustępowania obrzęków i obkurczania się skóry. Na ostateczny rezultat trzeba poczekać kilka miesięcy. Po dniach zalecane są masaże (klasyczny i limfatyczny) i zabiegi endermologii, dzięki którym skóra stanie się jędrniejsza i ładnie napięta.

Wynik zabiegu jest trwały, tzn. odessany tłuszcz nie odłoży się już w tym samym miejscu (raz odessane komórki tłuszczowe nie odbudowują się). Jednak należy wziąć pod uwagę, że upływ czasu, a także ekspozycja na słońce, palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu mogą stopniowo pogorszyć osiągnięte wcześniej rezultaty. Przytycie po operacji także może je popsuć, dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie stałej wagi. Również gwałtowne chudnięcie zaszkodzi sylwetce.

Warto dodać, że zabieg liposukcji wykonany przez doświadczonego chirurga plastyka jest bezpieczny, a ryzyko powikłań po operacji niewielkie. Do najczęstszych należą długo się utrzymujące zasinienie i obrzęki, nierówności w skórze lub jej nadmiar oraz zatory tłuszczowe (najgroźniejsze, ale i najrzadziej występujące).

Przeciwwskazania:

Ciąża

Nadciśnienie

Choroby serca, układu krążenia, naczyniowe, wątroby, nerek

Choroby hematologiczne (m.in. zaburzenia układu krzepnięcia)

Problemy neurologiczne

Leczenie psychiatryczne

Choroby nowotworowe

Szczegóły dotyczące liposukcji:

Czas trwania zabiegu: 30-90 minut

Znieczulenie ogólne/miejscowe: Ogólne

Ilość nocy spędzonych w szpitalu: 1 noc

Czas urlopu: 14 dni

Wrażliwy okres dla ciała: 14 dni

Czas gojenia się blizn: 1 miesiąc

Powrót do normalnej aktywności fizycznej, sportu: 4 tygodnie

Cena: od 4000 zł

Materiał opracowano na podstawie informacji prasowej Centrum Chirurgii Plastycznej "Medica"