Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej polega na regularnym szczotkowaniu zębów, które ma ochronić je przed chorobami. Stomatolodzy przekonują jednak, że wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty to za mało. Niestety szczoteczka nie dociera do trudnodostępnych przestrzeni między zębami, gdzie często powstają pierwsze zmiany próchnicowe. Za jej pomocą jesteśmy w stanie usunąć tylko do 60 proc. płytki nazębnej. Konieczne jest więc dodatkowe czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, wykałaczką bądź szczoteczką międzyzębową oraz płynami do płukania.

Reklama

Dodatkowa porcja fluoru w płynie wzmacnia zęby w miejscach szczególnie narażonych na atak próchnicy (szczeliny pomiędzy zębami, powierzchnie styczne i zęby położone daleko w tyle jamy ustnej). Poza tym pozwala na długotrwałe utrzymanie świeżego oddechu.

6 powodów, dla których warto płukać zęby specjalnymi płynami:

1. zapewniają 12-godzinną ochronę zębów i dziąseł przeciw bakteriom i osadzaniu płytki nazębnej

2. rozmiękczają nagromadzoną płytkę nazębną i zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego

3. zapobiegają próchnicy i wzmacniają zęby (dzięki dodatkowej dawce fluoru)

4. wspomagają długotrwałe utrzymywanie uczucia świeżości w jamie ustnej i świeży oddech

5. wzmacniają dziąsła i pomagają w zapobieganiu chorobom dziąseł

6. docierają do miejsc trudnodostępnych dla szczoteczki do zębów.

Płyn do płukania jamy ustnej można stosować przed lub po szczotkowaniu zębów. Ważne, by go nie rozcieńczać, a bezpośrednio po "zabiegu" nie nabierać do ust wody.

Płyn stosowany przed szczotkowaniem zębów pomaga w rozmiękczaniu osadów płytki nazębnej. Dzięki temu jej usunięcie podczas szczotkowania staje się znacznie łatwiejsze, a czyszczenie zębów dokładniejsze.

Zastosowany po szczotkowaniu zębów chroni zęby i dziąsła przed atakiem bakterii oraz zabezpiecza dodatkowo miejsca niedostępne dla szczoteczki do zębów oraz pozwala na długotrwałe utrzymanie przyjemnego oddechu i uczucia świeżości.

Oprac. na podstawie materiałów prasowych Programu Edukacyjnego Colgate "Przyjazny Dentysta"