Tran zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA oraz witaminy A i D, dzięki czemu wzmacnia komórki układu nerwowego, przeciwdziała osteoporozie (witamina D ułatwia przyswajanie wapnia i wzmacnia kości) oraz spowalnia starzenie się komórek (witamina A jest nazywana witaminą młodości). Poprawia zdolność koncentracji i pamięć, a także układ obronny organizmu.

Tę ostatnią funkcję zawdzięcza zawartości substancji zwanych alkiloglicerolami, które regulują wytwarzanie leukocytów - „żołnierzy” układu odpornościowego, chroniąc organizm przed bakteriami i wirusami oraz chronią przed chorobą nowotworową, powstrzymując tworzenie się naczyń krwionośnych "karmiących” komórki nowotworowe.

Tran ma jeszcze wiele innych cennych zalet. Regularne spożywanie go obniża ciśnienie tętnicze krwi, regulując poziom cholesterolu we krwi oraz łagodzi objawy astmy i łuszczycy.

Tran nie jest dobry w smaku, bo jest olejem wytwarzanym z ryb i tak też smakuje. Dlatego, jeśli nie możesz znieść tego smaku, kupuj produkty z dodatkiem mięty albo wyciągów z owoców, które łagodzą rybny smak. Jeśli i to nie pomoże, wybierz tran w kapsułkach - mają nieco mniejsze wartości odżywcze, ale i tak ich wpływ na organizm jest zbawienny.