Inne
Reklama

Rocznie ponad milion ludzi w Polsce ulega wypadkom w domu. Narażeni na nie są głównie ludzie starsi oraz dzieci. Jeżeli dojdzie do nieszczęścia, nie wolno wpadać w panikę. Trzeba też pamiętać, że wiele sposobów pomocy, które ludzie przekazują sobie z ust do ust, to mity.

"Podstawowa wiedza medyczna przyda się każdemu" - mówi Ryszard Stykowski, specjalista ratownictwa medycznego. "Dobrze jest wiedzieć, jak pomóc poszkodowanemu, zanim przyjedzie pogotowie".

Jak pomóc ofiarom wypadków domowych:

Inne

Złamanie

Zdarza się najczęściej przy upadkach ze schodów lub drabiny. Czasem wystarczy się przewrócić. Zanim przyjedzie lekarz, dobrze jest unieruchomić złamaną kość i dwa sąsiednie stawy za pomocą bandaża i np. kija od szczotki. Należy to zrobić, nawet jeśli nie mamy pewności, czy noga jest złamana. Rannego nie wolno przenosić.InneOmdlenie

Osobę, która zemdlała, trzeba położyć płasko na ziemi lub kanapie i unieść jej nogi nieco do góry. Pod stopy można podłożyć zwinięty koc lub poduszkę. To pozwoli napłynąć krwi do mózgu i przywróć świadomość.Inne


Zadławienie

Należy stanąć za osobą, która zakrztusiła się jedzeniem lub piciem. Przechylić ją do przodu i zdecydowanie uderzyć kilka razy dłonią w górną część pleców. Głowa pacjenta powinna znajdować się jak najniżej, żeby to, co utkwiło w krtani, mogło swobodnie wypaść.Inne


Obcięcie palca

Reklama

Ranę najlepiej przemyć zimną wodą. Na skaleczenie nałożyć dużo gazy, owinąć bandażem. Jeśli krwawienie jest silne, trzeba uciskać powyżej rany. Odcięty fragment ciała włożyć do lodu.
Krwotok z nosa

Mitem jest odchylanie głowy do tyłu, bo może to spowodować zakrztuszenie. Wręcz przeciwnie, trzeba się pozbyć krwi z nosa, pochylając głowę i wydmuchując krew. Można też zastosować mokry kompres z gazy lub chusteczki na nos.
Porażenie prądem

Najpierw trzeba się upewnić, że prąd jest odcięty. Dwoma lub trzema palcami przyłożonymi do szyi na wysokości krtani sprawdzić tętno. Jeśli nie wyczujemy tętna, trzeba spróbować masażu serca. Jesli człowiek jest przytomny, a ma poparzoną, np. dłoń, nalezy mu zdjąć wszelkie ozdoby i schładzać pod zimną wodą przez 15-20 min.