Kiedy warto skorzystać z porady ginekologa?

Po pierwsze, przed podjęciem decyzji o współżyciu, by lekarz poradził odpowiednie środki antykoncepcyjne. Po drugie - ginekolog podpowie, jak powinno się dbać o zdrowie intymne, na jakie dolegliwości narażone są kobiety i jak można się przed nimi ustrzec.

Reklama

Prawidłowe pH

W pochwie zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków bakterii (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy. Prawidłowe, kwaśne ph stanowi naturalną substancję "antybakteryjną", która nie pozwala mnożyć się innym bakteriom. Jeśli naturalna bariera ulegnie zniszczeniu, może dojść do zapalenia dróg rodnych. Ostrzeżeniem powinny być dla nas biało-szare upławy, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Reklama

Upławy - co to takiego?

Upławy są wydzieliną z pochwy, najczęściej bezbarwną lub kremową. Łatwo ją zauważyć w czasie cyklu miesiączkowego, bo pod wpływem działania hormonów zwiększa się jej ilość - nawet do 30 ml, czyli objętości dwóch łyżek. Normalna wydzielina nie ma nieprzyjemnego zapachu, wyglądu i nie daje powodu do niepokoju, kiedy jest jej dużo.

Problem zaczyna się kiedy zmienia się barwa upławów, a w miejscach intymnych odczuwalne jest pieczenie lub świąd. Może to być pierwszy zwiastun bakteryjnego zakażenia pochwy - Bacterial Vaginosis (BV), kandydozy (Yeast Vaginosis, YV).

Reklama

Skąd się bierze infekcja?

Infekcja jest wynikiem zaburzenia równowagi bakteryjnej w środowisku pochwy. Jeśli kobieta nie podejmie leczenia, może podczas stosunku przekazać patogenne mikroorganizmy swojemu partnerowi, co prowadzi do przykrych powikłań: zapalenia cewki moczowej, gruczołu krokowego, najądrza oraz do niepłodności.

Jedyną metodą rozpoznania zakażenia pochwy są posiewy i wymazy wydzieliny pochwowej, przeprowadzane w większości gabinetów ginekologicznych. Ważne jest, aby wiedzieć, że ryzyko zakażenia wzrasta, kiedy:

- używasz środków antykoncepcyjnych,

- często zmieniasz partnerów seksualnych,

- współżyjesz bez prezerwatywy,

- często chodzisz na basen i korzystasz z publicznych toalet,

- brałaś lub bierzesz antybiotyki,

- jesteś diabetyczką,

- właśnie miesiączkujesz,

- używasz w codziennej higienie intymnej płynów o wysokim pH, które niszczą dobroczynną florę bakteryjną Lactobacillus

Co robić, gdy pojawią się upławy?

W przypadku pojawienia się infekcji nie warto zwlekać z wizytą u ginekologa! Tylko on może zdecydować, jakie medykamenty powinnaś przyjąć. Nie ufaj "babcinym" metodom typu płukanki i podmywanie się różnymi specyfikami: nagietkiem, kwaskiem cytrynowym, octem, jogurtem ani kefirem, choćby stosowała je najlepsza koleżanka, a tym bardziej nie aplikuj sobie nic dopochwowo! Nie ryzykuj podrażnienia błony śluzowej i rozwoju choroby.

Oprac. na podstaw. materiałów prasowych Kostrzewa PR