Dlaczego kobiety decydują się na operację plastyczną piersi? Powody są różne, ale zazwyczaj martwi je zbyt mały rozmiar biustu. W kompleksy wpadają krytykowane przez swoich mężczyzn lub po porodzie, kiedy w wyniku karmienia skóra na biuście robi się wiotka.

Reklama

Kiedy nie mogą zaakceptować swojego ciała i nie widzą już wyjścia z sytuacji, umawiają się na spotkanie z chirurgiem plastycznym. Wydaje im się, że jeśli zafundują sobie większe piersi, odzyskają pewność siebie i poczucie atrakcyjności.

Pierwsza wizyta w gabinecie chirurga plastycznego

Podczas pierwszej konsultacji lekarz mierzy obwód biustu i pod biustem. Potem ustala wielkość "nowych" piersi. Zazwyczaj odradza jednak radykalną zmianę wielkości, np. z rozmiaru A na D. Piersi powinny być proporcjonalne do figury. Chirurg pomaga również w wyborze odpowiednich wkładek, czyli bezbarwnych plastikowych woreczków wypełnionych cieczą, lekko chropowatych w dotyku. Kolejno następuje próba generalna. Lekarz prosi, by klientka włożyła implanty za stanik. Teraz trzeba sobie z tym posiedzieć, pochodzić, przyzwyczajać się.

Implanty

Implant składa się z pokrycia - torebki z elastomeru silikonowego, którą wypełnia się zwykłym żelem silikonowym lub miękkim, spoistym, zapamiętującym kształt (implant anatomiczny). Mogą być również wypełnione roztworem soli fizjologicznej.
Lekarz zazwyczaj opowiada pacjentce o szczegółach zabiegu: cięcie okołootoczkowe, pod mięsień, czyli rozcięcie skalpelem ciała tam, gdzie kończy się brodawka. Dzięki temu blizny prawie nie będą widoczne.

Zabieg

Dwanaście godzin przed zabiegiem i narkozą nie można jeść. Potem trafiła się na stół operacyjny. Dostaje się zastrzyki... i budzi się już po wszystkim.
Trzeba jednak przygotować się na ból. Czasami panie, które budzą się po zabiegu mają problem ze swobodnym oddychaniem, odkaszlnięciem. Ból ustępuje po kilku dobach, ale blizny po operacji goją się dopiero po kilkunastu tygodniach. Przez miesiąc należy również nosić specjalny gorset.

Zagrożenia

Czy taka operacja jest bezpieczna? Możliwe są infekcje. Stany zapalne. Krwiaki. Zdarzają się też przypadki śmiertelne, ale rzadko. Powiększać zatem piersi czy nie? Decyzja należy do nas, kobiet. Jeśli jednak zdecydujemy się na zabieg, warto by przeprowadził go doświadczony chirurg, który skoryguje piersi w taki sposób, by jak najmniej było widać, że są jego dziełem.
Warto również zapytać specjalisty, czy po operacji będzie można karmić piersią dziecko i wykonywać badania mammograficzne.

Operacja powiększania piersi kosztuje od 6 do 12 tys. zł

Jak wyglda zabieg powiększenia piersi?Reklama