W Holandii wzrost zachorowań kobiet na ten nowotwór obserwuje się od lat 70. Według szacunków WHO, w ciągu najbliższych dwudziestu lat 15 proc. palących umrze na choroby odtytoniowe. W naszym kraju pali 20 proc. kobiet w wieku powyżej 15 lat. Do kontaktu z papierosami przyznaje się aż 70 proc. piętnastoletnich dziewcząt. Najczęściej palą kobiety pomiędzy 30. a 49. rokiem życia (co trzecia).

Reklama

Ankiety przeprowadzone w ubiegłych latach wykazały, że 40 proc. palących Polek po pierwszego papierosa sięga tuż po przebudzeniu (najpóźniej w ciągu pół godziny). Do momentu położenia się spać przeciętnie Polka wypala jeszcze 14 papierosów. Większość uzależnionych od palenia nie zdaje sobie sprawy ze złych stron nałogu. Dla młodych, zaczynających dopiero "karierę" palaczek ważna powinna być informacja, że zarówno trądzik młodzieczy, trądzik różowaty, jak i łuszczyca bardzo lubią składniki dymu tytoniowego.

Bardzo niebezpieczne jest palenie dla kobiet w ciąży, także bierne, kiedy to kobieta ciężarna przebywa w towarzystwie palaczy. Dym przenika do płodu przez cały okres ciąży, a łożysko nie stanowi w tym przypadku żadnego zabezpieczenia. Na skutek przenikania do skóry substancji zawartych w dymie obniża się zawartość witamin A, C i E. Panie robiące sobie lifting niech mają z kolei na uwadze, że rany pooperacyjne goją się u nich dłużej niż u pacjentek niepalących. Obserwuje się to również przy przeszczepach skóry i oparzeniach. Tak więc, kobiety, chcecie być piękne, młode? Nie palcie!

Uwaga!!!
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nikotyna rocznie zabija pięć milionów osób. Palenie papierosów jest głównym źródłem raka i chorób serca