Podstawowa rada Hanny Sucheckiej, podologa z gabinetów podologicznych SATIN jest taka, że Należy pamiętać, że pielęgnacja stóp powinna odbywać się zarówno w domu, jak i w gabinecie podologicznym. Podolog pomoże nie tylko uporać się z problemem stóp, ale przede wszystkim zdiagnozuje go. Fachowa wiedza i doświadczenie umożliwią zaplanowanie odpowiedniego, indywidualnego planu terapii, który będzie można wdrożyć również w domowym zaciszu. A jak zadbać o stopy zanim wybierzemy się do specjalisty?

Reklama

4 złote rady podologa

1. Określ typ skóry swoich stóp - tak, nie pomyliliśmy się. Niemal wszyscy znamy rodzaj swojej cery, ale czy ktoś zastanawiał się nad typem skóry stóp? Jeśli nie, to najwyższa pora. Część z nas musi codziennie je nawilżać, podczas gdy niektórzy wręcz nie powinni ponieważ stosowanie takich produktów może wzmagać nadpotliwość. Obecnie dostępnych jest wiele kosmetyków dedykowanych pielęgnacji stóp - zasięgnij rady podologa, jaka kuracja będzie najlepsza dla Ciebie.

2. Prawidłowo obcinaj paznokcie! Jak? Zaraz zdradzimy.

3. Noś odpowiednie, oddychające i przystosowane do podłoża obuwie.

4. Ćwicz stopy! Regularne ćwiczenia i masaż stóp zapobiegają zmianom ortopedycznym.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji stóp

1. Nieprawidłowe obcinanie paznokci.

Ważne! Paznokcie obcinaj równolegle do kształtu opuszka, pozostaw 1 mm wolnego brzegu. Pamiętaj, aby końce paznokcia wychodziły poza wał paznokciowy – zapobiegnie to ich wrastaniu.

2. Ścinanie twardych zrogowaceń - powoduje nadbudowę kolejnych.

Reklama

3. Nieprawidłowe wycinanie skórek - zbyt wycięte skórki zaburzają budowę palców.

4. Smarowanie skóry między palcami.

Przestrzenie między palcami powinny zawsze pozostawać suche. Palce przylegają do siebie co utrudnia cyrkulację powietrza w efekcie powodując zbieranie się wilgoci. Dodatkowe nawilżenie tego obszaru może powodować macerację naskórka i wzmagać rozwój grzybicy.

5. Zapominanie o osuszeniu skóry po kąpieli między palcami.

Czy to jedyne błędy, jakie popełniamy podczas pielęgnacji stóp? Niezupełnie! Chociaż w tym wypadku większość z nas ma dobre intencje. Wiele pań w obawie o zdrowie stóp rezygnuje z noszenia obcasów. Tymczasem noszenie szpilek nie musi oznaczać deformacji i bólu. Należy pamiętać, aby po dniu spędzonym na obcasach umiejętnie rozpracować mięśnie i regularnie ćwiczyć stopy. Jak? Podpowie podolog!