Amulet na zdrowie i szczęście

Dawniej robiono z nich amulety i wisiorki, które miały odstraszać choroby i wzmacniać organizm. I jak się okazuje, nie były to zabobony. Naukowcy udowodnili, że bursztyn, choć jego skład chemiczny jest stosunkowo prosty (zawiera węgiel, tlen, wodór oraz niewielkie ilości siarki i jodu), ma zbawienny wpływ na organizm. Dlatego często wykorzystuje się go jako składnik maści, kosmetyków i spirytusowej nalewki.

Nalewka z bursztynu

Pity codziennie napój z kilku kropli nalewki rozpuszczonych w ciepłej wodzie obniża ciśnienie tętnicze krwi, poprawia trawienie, hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii, wzmacnia odporność organizmu, uspokaja, przyspiesza gojenie ran, spowalnia proces starzenia.

Przepis:

Łyżkę pokruszonych bursztynów (kupisz w sklepach z minerałami) zalej szklanką spirytusu 95 - proc. i przechowuj w ciemnym miejscu przez 14 dni. Kiedy nalewka jest gotowa, 2-10 kropli wlewamy do szklanki ciepłej (ale nie gorącej) wody.

Uwaga! Nie wyrzucaj bursztynów. Możesz je jeszcze dwukrotnie zalać. Nie rozpuszczają się one w spirytusie, a jedynie wydzielają drogocenne lecznicze substancje.

Kosmetyki z bursztynami

Kremy z dodatkiem wyciągu z bursztynu doskonale rewitalizują zmęczoną skórę, zwalczają wolne rodniki, zapobiegając niszczeniu komórek. Bursztyn w kosmetykach do włosów poprawia ich wygląd i wzmacnia cebulki.

1. Balsam do włosów z ekstraktem z bursztynu i keratyną, Mrs. Potter's, 9 zł
2. Krem pod oczy i na powieki z wyciągiem z bursztynu i roślin morskich, Farmona, 12 zł
3. Bursztynowa sól do kąpieli Magic Spa, Farmona, 23 zł
4. Energizujące mleczko oczyszczające z biokompleksem bursztyn, Eva Natura, ok. 10 zł
5. Szampon do włosów przetłuszczających się z ekstraktem z bursztynu i witaminami, Mrs. Potter's, 9 zł