Geneza choroby

POChP rozwija się podstępnie. Chory przez wiele lat nie odczuwa, że w jego organizmie toczy się bardzo groźna choroba, która wykryta zbyt późno doprowadzić może do śmierci.
Najliczniejszą grupą, zagrożoną POChP są palacze papierosów, ponieważ w 90 % przypadków to palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań. Zagrożeni są również tzw. palacze bierni. Poza tym rozwojowi choroby sprzyja: praca w warunkach szkodliwych, narażenie na dym, na pyły, takie jak: cement, pyły zbożowe, zanieczyszczone powietrze w dużych miastach, ale również ciężkie choroby układu oddechowego, przebyte we wczesnym dzieciństwie. POChP może też być dziedziczna.

Co wiemy o POChP?

Zadziwiająca jest przepaść między miejscem choroby wśród głównych zagrożeń epidemiologicznych świata a bardzo niską świadomością tego zagrożenia w społeczeństwie. Przeprowadzone kilka lat temu w Polsce badania wykazały, że tylko 6 % pytanych znało nazwę POChP. Podobne wyniki, bo 8,6% odnotowano w zeszłym roku w Hiszpanii.

Ogólnopolski Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” powstał, aby wspomóc walkę z POChP, jak również żeby zwiększyć świadomość polskiego społeczeństwa na temat choroby.
Reklama

Jak rozpoznać chorobę?

POChP rozpoznaje się za pomocą badania spirometrycznego. Wczesne rozpoznanie choroby, połączone z zaprzestaniem palenia umożliwia jej wyleczenie.

Gdzie się zbadać?
W ramach jesiennej akcji medyczno-edukacyjnej została uruchomiona przychodnia medyczna Mobil-Med, która odwiedzi kilkanaście miast całej Polski. W przychodni będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań spirometrycznych, jak również pacjent, u którego wystąpią objawy charakterystyczne dla POChP będzie mógł skorzystać z porady lekarza.

Lokalizacje:

7 września (piątek) Katowice (DH Skarbek)
8-9 września (sobota, niedziela) Kraków (CH Galeria Kazimierz)

14 września (piątek) Bielsko-Biała (Pl. Wojska Polskiego)
15-16 września (sobota, niedziela) Wrocław (Auchan na Bielanach)

20 września (czwartek) Bydgoszcz (Stary Rynek)
21 września (piątek) Poznań (Stary Rynek)
22-23 września (sobota, niedziela) Szczecin (Parking ul. Piotra Skargi)

28 września (piątek) Lublin (Plac Zamkowy)
29-30 września (sobota, niedziela) Zamość (Rynek Solny)

4 października (czwartek) Białystok (Surawska przy Ratuszu)
5 października (piątek) Olsztyn (Parking przy Mochnackiego i Szrajbera)
6-7 października (sobota, niedziela) Gdańsk (CH Auchan)

15-16 listopada ( czwartek, piątek) Warszawa Pl. Konstytucji