Odpowiednia zimowa pielęgnacja jest kluczowa. Niska temperatura uszkadza strukturę włosa, dlatego ryzyko ich zniszczenia możemy zminimalizować przez noszenie właściwego nakrycia głowy – podkreśla Grzegorz Duży, główny stylisty Shake Your Head.

Reklama

Zdecydowanie najlepsze są czapki z wełny, syntetyczne nakrycia głowy będą szkodzić włosom. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne zwężają się, więc do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych, co także może osłabiać włosy i powodować ich kruchość. Dlatego warto uważać na przemrożenie skóry głowy.

Kluczowa jest pielęgnacja domowa. Po każdym myciu należy pamiętać o nawilżeniu włosów. Warto wybierać produkty bogate w emolienty - składniki tworzące na powierzchni włosa warstwę ochronną zapobiegającą odparowywaniu wody i tym samym chroniące go przed przesuszeniem i utratą elastyczności. Aby włosy nie elektryzowały się podczas suszenia, warto korzystać z funkcji jonizacji lub suszyć je chłodnym strumieniem powietrza. Do stylizacji należy używać szczotek z naturalnego włosia i ograniczyć stosowanie lokówki oraz prostownicy.

W domowym zaciszu musimy przede wszystkim postawić na nawilżenie. Po każdym myciu należy stosować odżywkę, warto też raz w tygodniu nałożyć maskę. Możemy przygotować ją ze składników, które znajdziemy w kuchni.

PRZEPIS na odżywkę dla wysuszonych i matowych włosów:

Składniki: 2 łyżki naturalnego jogurtu, 2 łyżki miodu, 1 żółtko

Sposób przygotowania: wymieszaj składniki i nałóż na umyte i wilgotne włosy. Pozostaw na 20 minut i dokładnie spłucz.

Jak to działa: jogurt ma silne właściwości nawilżające, antybakteryjne i antygrzybiczne. Miód, dzięki witaminom i minerałom, pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie włosów.

Dobrym sposobem na regenerację włosów jest stosowanie olejków. Trzeba jednak pamiętać o dobrze odpowiedniego preparatu i regularnym stosowaniu. Najlepiej nakładać olejek dwa razy w tygodniu na 1–2 godziny przed myciem. Zbyt częste stosowanie olejków nie przyniesie dobrych efektów, ponieważ zbyt mocno obciążą one fryzurę.

W salonie fryzjerskim warto skorzystać z pomocy eksperta, który przede wszystkim oceni kondycję włosów i dobierze odpowiednie kosmetyki – podkreśla Grzegorz Duży. – Bardzo skuteczny jest zabieg odżywczy z sauną, podczas którego włosy najpierw poddawane są działaniu ciepła otwierającemu łuskę włosa. To umożliwia wniknięcie intensywnie działającej odżywki w głąb włosa. Następnie zamykamy łuskę za pomocą zimnego nawiewu, a dobroczynne substancje zawarte w odżywce pozostają wewnątrz włosa – wyjaśnia Grzegorz Duży.

Dzięki temu fryzura staje się wygładzona i pełna blasku. Pielęgnacja w salonie połączona jest ze światłoterapią. Światło niebieskie działa bakteriobójczo, żółte – likwiduje plamy i zaczerwienienia, czerwone ma właściwości przeciwzapalne oraz zapobiega wypadaniu włosów, a zielone zamyka łuskę włosa.

Aby osiągnąć oczekiwany efekt w pielęgnacji włosów, istotna jest systematyczność. Zabiegi pielęgnacyjne należy powtarzać regularnie, z częstotliwością dostosowaną do ich kondycji.

Pierwszym krokiem jest ocena stopnia uszkodzenia włosów. Na podstawie diagnozy będzie można podjąć decyzję, jakich kosmetyków powinniśmy używać – nawilżających czy też regenerująco-nawilżających oraz jak często je stosować. Pomocne okażą się także wspomniane już zabiegi odżywcze z sauną. Gdy włosy są zniszczone, warto poddać się im co tydzień lub co dwa tygodnie (optymalną częstotliwość określi profesjonalista). W takiej sytuacji wskazane jest także kosmetyczne strzyżenie, które odżywi fryzurę.

Warto też zwracać uwagę na to, co jemy. Jesienią i zimną nasza dieta uboższa jest w witaminy i minerały, ponieważ mniej spożywamy świeżych warzyw i owoców, dlatego pamiętajmy o urozmaiceniu posiłków oraz odpowiedniej suplementacji witaminami.

11 zasad zimowej pielęgnacji włosów według Grzegorza Dużego.

Reklama

1. Przy zakupie czapki zwracaj uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana.

2. Uważaj na przemrożenie skóry głowy.

3. Po każdym myciu stosuj odżywkę.

4. Raz w tygodniu nałóż nawilżającą maskę na włosy.

5 . Do stylizacji używaj szczotek z naturalnego włosia.

6. Ogranicz stosowanie lokówki oraz prostownicy.

7. Używaj olejków.

8. Podczas suszenia korzystaj z funkcji jonizacji lub susz chłodnym strumieniem powietrza.

9. Zafunduj włosom saunę i światłoterapię.

10. Wzmocnij włosy lekkim cięciem.

11. Pamiętaj o odpowiedniej diecie i suplementach, które wzmacniają włosy od środka.