Dobrze wykonany makijaż powinien podkreślać atuty kobiecej urody i tuszować niedoskonałości. Bardzo często jednak panie, sugerując się sezonową moda, akcentują niewłaściwe fragmenty twarzy.

Reklama

Jeśli mamy duże, piękne oczy i wąskie usta – nie róbmy mocnych ust. Wtedy podkreślmy oko, doklejmy moje ukochane rzęsy, które spowodują, że będą na nas patrzeć jak zahipnotyzowani, ponieważ będziemy mieć wachlarze. Jeśli są to małe oczy, na przykład blisko osadzone, wtedy nie róbmy smoky, ponieważ one nie dość, że jeszcze nam się zapadną, przybliżą do siebie, to będą wyglądały zdecydowanie niekorzystnie. I wtedy, jeśli mamy ładne usta, to zwróćmy uwagę na usta, zróbmy mocny akcent – mówi Magdalena Pieczonka, makijażystka i stylistka rzęs, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Makijaż daje duże możliwości w zakresie modelowania twarzy. Aby skorygować niedoskonałości, należy zastosować techniki rozjaśniania i cieniowania, które opierają się na prostej zasadzie: wszystko co jasne lub błyszczące optycznie się uwypukla, natomiast ciemne, matowe plamy nadają wrażenie głębi. Do rozjaśniania służą korektory, tonery i jasne podkłady, a do cieniowania ciemne podkłady, róże w kolorze terakoty i bronzery. Wysokie lub szerokie czoło pomoże zatuszować bronzer bądź brązowy róż użyty tuż przy linii włosów. Szeroki nos należy przyciemnić po obu stronach, a zbyt długi skrócić optycznie nakładając na jego koniuszek odrobinę ciemniejszego podkładu albo pudru.

Brwi dla oka są niczym rama dla obrazu, i tak właśnie to wygląda. Ponieważ wystarczy sobie przypomnieć, jak wyglądają cienkie, krótkie brwi – zdecydowanie zaburza to naszą dysproporcję twarzy. Dlatego pięknie wymodelowane brwi o odpowiednim kształcie, odpowiedniej długości i załamaniu, ponieważ bardzo ważne jest, żeby nie były proste, ale żeby miały delikatny łuk, potrafią naprawdę zmienić wyraz naszej twarzy. Ponieważ może ona być albo bardziej ostra, albo ją złagodzić, o tym też musimy pamiętać – mówi Magdalena Pieczonka.

Za pomocą makijażu można także optycznie zmienić kształt twarzy, np. wyszczuplić zbyt okrągłą. Aby osiągnąć ten efekt, należy nałożyć róż na kości policzkowe, a poniżej ukośnie bronzer. Z bronzera warto natomiast zrezygnować w przypadku twarzy o mocnych kościach policzkowych – w takich przypadkach wystarczy tylko dodać twarzy świeżości za pomocą delikatnego różu. Opadające powieki ukryje ciemny cień lub mocno wytuszowane bądź sztuczne rzęsy. Wizażyści przestrzegają jednak, aby nie przesadzać z makijażem oka, zwłaszcza na co dzień.

Uważam, że warto jest czasami zagrać samymi rzęsami i podkreślić delikatną kreseczką. To jest wszystko, to oko już nam się diametralnie zmienia, otwiera się nam, robi się kocie bądź okrągłe, wszystko zależy od tego, jak chcemy je pokazać. Ale oczywiście nie jest błędem zrobić sobie smoky na przykład na wieczór, trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić – mówi Magdalena Pieczonka.

Makijaż powinien być dobrany do indywidualnych cech każdej kobiety. Sezonowe makijaże znanych marek kosmetycznych to tylko propozycje, z których panie powinny wybrać to, co pasuje do ich urody, stylu życia i umiejętności.