Picie alkoholu w większych ilościach, jak wiadomo, może powodować rozległe i daleko posunięte zmiany w mózgu, poczynając od prostych luk w pamięci, a kończąc na trwałym osłabieniu. Jednak nawet umiarkowane picie prowadzi do uszkodzeń i zaburzenia pracy hipokampu - elementu układu limbicznego, który jest odpowiedzialny za produkcję komórek. Ich powstawanie przy częstym spożywaniu niewielkich ilości trunków może być ograniczone nawet o 40 procent.

Reklama

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że znaleźli lek, który naprawi uszkodzone komórki - fitness. Z najnowszych badań wynika bowiem, że ćwiczenia aerobowe mogą uchronić przed szkodami powodowanymi przez alkohol zwłaszcza w obszarze mózgu zwanym istotą białą.

- Biorąc pod uwagę, że ćwiczenie chronią nasz organizm przed neuronowymi i poznawczymi skutkami procesu starzenia się, bardzo prawdopodobne wydaje się, że ćwiczenia aerobowe mogą również działać w celu odwrócenia lub zapobiegania uszkodzeń mózgu spowodowanych przez regularne picie alkoholu - powiedziała autorka badań, Hollis C Karoly z Uniwersytetu Colorado w Boulder.

Wszystko zależy od tego, ile ćwiczymy. Badania wykazały, że nieregularne treningi nie są w stanie zrównoważyć regeneracji mózgu ze szkodami, jakie powoduje alkohol. Jednak u osób, które ćwiczą więcej, związek pomiędzy alkoholem a zdrowiem istoty białej nie był już tak duży.

- Badania potwierdzają, że ćwiczenia aerobowe są jednym z czynników związanych ze zdrowiem mózgu. To sugeruje, że osoby, które doświadczyły problemów alkoholowych, mogą wykorzystać ćwiczenia, aby pomóc odzyskać utracone kompetencje mózgu - podsumowała Susan F Tapert Uniwersytetu California w San Diego.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!