AZJA

Reklama

Naszą wyprawę rozpoczynamy w japońskiej herbaciarni pełnej gejsz, które do perfekcji opanowały rytuał parzenia herbaty. Te wytworne kobiety z pobielonymi twarzami, odziane w ozdobne kimona, są uważane za najbardziej wyrazisty symbol tej kultury. Gejsze od zawsze były otoczone aurą tajemnicy. Zostań, tak jak one, archetypem nieprzeniknionej femme fatale!

Makijaż inspirowany różnymi kulturami jest hitem lata 2012 / Newspix

Będzie Ci potrzebny bardzo jasny podkład i korektor, którym zatuszujesz niedoskonałości skóry. Zaakcentuj kontur oczu czarną kreską. Pamiętaj o starannie wyregulowanych brwiach, wzmocnij ich kolorystykę używając ciemnego cienia. W tym makijażu najważniejsze są usta. Podkreśl je intensywną czerwoną szminką, akcentując w górnej wardze charakterystyczny kształt serca. Dobrze wytuszuj rzęsy, czyniąc zalotnym swoje spojrzenie.

AMERYKA POŁUDNIOWA

Witajcie na kontynencie, na którym panują wszystkie strefy klimatyczne. My jednak oddalimy się od argentyńskiego miasta Sarmiento, gdzie w 1907 roku odnotowano najniższą w tej części świata temperaturę (-32,8 C), udając się na tereny Peru, Boliwii i Ekwadoru. To tam, głównie na obszarach Andów, żyją Indianie Keczua – Potomkowie Inków.

Makijaż inspirowany różnymi kulturami jest hitem lata 2012 / Shutterstock

Makijaż, inspirowany tą kulturą, jest idealny dla pań o ciemniejszej karnacji. Kontrastuje jednocześnie z makijażem polecanym w Azji. Odrzućcie jasne podkłady. Pamiętajcie o użyciu dobrego kremu brązującego. Wasze brwi powinny być kruczoczarne – o ile współgrają z kolorem oczu i włosów. Akcentując kości policzkowe należy róż zastąpić brązerem. Wybierając kolor pomadki, pomyślcie o odcieniach takich jak ciemnoczerwony, śliwkowy, bordowy.

AUSTRALIA

Zabieramy was do świata Aborygenów – australijskich nomadów. Ich tradycja przetrwała dzięki rutuałowi corroborees – ceremoniom towarzyszącym zgromadzeniom plemiennym, podczas których pieśniami, tańcem i muzyką odtwarza się opowieści z przeszłości grupy.

Makijaż inspirowany różnymi kulturami jest hitem lata 2012 / Shutterstock

Inspirowany tą kulturą make up skierowany jest do kobiet szczególnie odważnych – pamiętajcie jednak, że nie jest to makijaż codzienny. Wyrównaj koloryt skóry. Na nos, czoło i brodę nałóż jaśniejszy podkład. Kości policzkowe zaakcentuj brązerem. Oprawę oczu podkreśl białym lub beżowym cieniem. Rzęsy wytuszuj białą odżywką do rzęs i tak pozostaw. Na brwiach i skroniach namaluj białe kropeczki, nawiązujące do totemicznych rysunków na ciałach Aborygenów. Makijaż wykończ, nakładając bezbarwny błyszczyk na usta.

EURAZJA

Przystanek Rosja. Matrioszki święcą triumfy, odkąd pokazano je po raz pierwszy w 1900 roku na Wystawie Światowej w Paryżu, gdzie były istotnym elementem rosyjskiej ekspozycji. Pierwszą z nich wyprodukowano pod koniec XIX wieku w moskiewskiej pracowni zabawkarskiej, wzorując się na japońskiej lalce przedstawiającej mędrca Fukurumę. Muzeum Historyczne w Moskwie posiada w swoich zbiorach unikatowy egzemplarz matrioszki składającej się ze 100 elementów. Wzorujmy się więc na niej!

Makijaż inspirowany różnymi kulturami jest hitem lata 2012 / Shutterstock

To bardzo popularny w tym sezonie makijaż – soczysty, energetyczny i charakterny. Bardzo łatwo jednak z nim przesadzić, czyniąc swój wygląd komicznym. Dobierz podkład odpowiedni do swojego rodzaju skóry. Jej niedoskonałości zakryj o ton jaśniejszym korektorem. Kości policzkowe mocno podkreśl różem do policzków. Do ust najodpowiedniejsza będzie krwistoczerwona lub intensywnie różowa szminka. Makijaż możesz wykończyć pudrem z brokatem.

AFRYKA

Wyprawę kończymy w Afryce, skąd już stosunkowo blisko do Europy. Witajcie na kontynencie skrajności i różnorodności, taki też będzie makijaż nim inspirowany. Zainspirujemy się ludem Dogonów z Mali, uznawanym za najbardziej fascynującą grupę plemienno-religijną Afryki. Wierzą, że człowiek rodzi się z podwójną duszą – żeńską i męską. Za ich przykładem, włączymy do naszego wiosennego makijażu elementy męskich barw plemiennych.

Makijaż inspirowany różnymi kulturami jest hitem lata 2012 / Shutterstock

Dobierz podkład odpowiedni do swojej karnacji. Górną część powieki podkreśl cieniem w kolorze ciepłego, ziemistego brązu. Pamiętaj, że apogeum tego makijażu stanowią oczy. Nie bój się kolorów – kąciki oczu pomaluj intensywnie żółtym cieniem, zmieszanym tym w odcieniu błękitnego nieba. Kolory muszą być soczyste i energetyczne. Na zewnętrznej stronie dolnej linii rzęs doklej kępkę sztucznych, najlepiej kolorowych, rzęs. Z kolei górną wytuszuj białą mascarą. Nie bój się zaszaleć. To idealna propozycja makijażu na letnią imprezę.

Podziękowania za przygotowanie tekstu dla Marioli Witek i Patryka Belankena - ekspertów z salonu DEGAŻERIA.