Odchudzające działanie zielonej kawy, o którym donosi brytyjski dziennik "Daily Mail", zostało ogłoszone przez Joe Vinsona, chemika z Uniwersytetu z Scranton w Pensylwanii. Zespół badaczy pod jego kierunkiem podawał ekstrakt z ziaren zielonej kawy 16 otyłym badanym w wieku ok. 20 lat. Po 22 tygodniach eksperymentu, podczas którego dokładnie monitorowano dietę, styl życia oraz kondycję badanych, zanotowano znaczną utratę wagi. Średnio każdy uczestnik badania zrzucił ponad 8 kilogramów.

Reklama

Odchudza, ale dlaczego?

Nie do końca wiadomo, co konkretnie odpowiada za tak silne właściwości odchudzające zielonej kawy. Vinson podejrzewa, że zbawienne efekty są skutkiem działania kwasu chlorogenowego – silnego antyutleniacza. Ze względu na wiele niepewności dotyczących nowej metody eksperci zalecają ostrożność oraz zaznaczają – odchudzanie za pomocą zielonej kawy wymaga łączenia jej spożywania z określonym stylem życia – niskotłuszczową dietą oraz wysiłkiem fizycznym.

Styl życia to podstawa

Dr David Katz z Yale University’s Prevention Research Center w New Haven podkreśla, że badania nie tłumaczą, czy utrata wagi badanych wynikała z kofeiny czy z działania zupełnie innych substancji i dodaje, że nie wiadomo jeszcze, czy skutki takiej diety odchudzającej są trwałe. Jego zdaniem kawa powinna być tylko dodatkiem do zdrowej diety i ćwiczeń, a nie głównym panaceum w walce o szczuplejszą sylwetkę.

>>> Jedz popcorn, będziesz piękna i młoda!