Kąpiel jest świetnym sposobem na zrelaksowanie się po całym dniu ciężkiej, stresującej pracy, a zimą dodatkowo doskonałym panaceum na ukojenie zmarzniętego ciała. W mroźny wieczór, po powrocie do domu, zanim wskoczymy pod ciepły prysznic należy odczekać, aż temperatura ciała trochę się wyrówna. Ten czas można poświęcić na zorganizowanie atmosfery w łazience, zapalenie aromatycznej świecy czy kadzidełka, których zapach ukoi zmysły oraz włączenie nastrojowej muzyki.

Reklama

Woda do kąpieli nie może być zbyt gorąca, optymalnie jest, gdy jej temperatura wynosi ok. 40 stopni, należy jednak zachować ostrożność z gorącą wodą gdy ma się cerę naczyniową lub np. żylaki. Do umycia najlepiej wykorzystać pachnące żele - oliwki pod prysznic zawierające np. olejki roślinne (z bawełny, mango) o egzotycznych, owocowych zapachach. Zimą skóra bardzo często jest wysuszona, a srogie warunki atmosferyczne sprawiają, że jej płaszcz lipidowy jest uszkodzony, dlatego też kosmetyki wykorzystane do kąpieli nie mogą nadmiernie przesuszać skóry. Właściwościami, których powinniśmy szukać wybierając kosmetyki do zimowej kąpieli, są nawilżenie oraz ukojenie często podrażnionej skóry. Produkty z odpowiednio dobranym olejkiem zapachowym, tj. o zapachu cynamonu, sosny, drzewa sandałowego, pomarańczy, goździków czy imbiru, wprowadzą nasze myśli w świąteczny nastrój, a ponadto rozgrzeją i ujędrnią ciało oraz zadziałają antybakteryjnie. Olejek pomarańczowy dodatkowo będzie walczył z cellulitem, odżywiał skórę i poprawiał jej koloryt.

Podczas kąpieli w wannie warto zadbać o skórę twarzy i położyć maseczkę. Parne powietrze sprawi, że składniki aktywne z maseczki będą łatwiej penetrowały do głębszych warstw skóry,
i w efekcie spotęguje jej działanie. Doskonała będzie maseczka „Anty-stres”, która pomoże usunąć oznaki zmęczenia i stresu i przywrócić skórze witalność i blask. Po zafundowaniu sobie dawki błogiego lenistwa w wodzie, warto zrobić peeling gruboziarnisty ciała, który doskonale złuszcza martwe komórki naskórka, poprawiając wygląd i jędrność skóry.

Kąpiel rozgrzewająca niestety nie powinna trwać zbyt długo. Optymalny czas trwania tej przyjemności to ok. 20 minut. Dobroczynny wpływ kąpieli można potrzymać poprzez odpowiednią pielęgnację ciała. Pielęgnacja ciała zimą jest bardzo ważna, ponieważ potrzeby skóry w tym okresie są odmienne niż w ciągu lata. Zimową porą nasze ciało pozostaje w ukryciu, może dlatego też zdarza nam się zapominać o jego potrzebach. Należy jednakże pamiętać, że właśnie o tej porze roku panuje bardzo niska wilgotność powietrza, co przyczynia się do przesuszania skóry. Ponadto srogie warunki atmosferyczne przyczyniają się do powstawania podrażnień, takich jak zaczerwienienie, świąd, a nawet pękanie skóry. Wszystko to sprawia, że podstawą pielęgnacji ciała powinny być balsamy, masła lub mleczka o bogatszej konsystencji niż te, które stosuje się latem. Zimą nasza skóra potrzebuje znacznie bogatszych preparatów niż latem, dlatego też odpowiednim produktem będzie masło do ciała lub krem - ratunek które zapewnią skórze odpowiednią regenerację. Rozgrzana skóra lepiej chłonie zaaplikowany kosmetyk, dzięki czemu po jego zaaplikowaniu wygląda piękniej, staje się jędrna i gładka.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla Justyny Szpanki - Eksperta Laboratorium Naukowego LIRENE.