Im wcześniej, tym lepiej

Już w okresie ciąży zachodzi większość zmian, które będą miały wpływ na wygląd piersi po porodzie, dlatego ważne jest abyś systematyczną pielęgnację rozpoczęła jak najszybciej. W pierwszym trymestrze ciąży, pod wpływem estrogenu i progesteronu, piersi zaczynają zwiększać swoją wagę. Zdarza się, że tempo ich rozrostu jest tak szybkie, że zaczynają pojawiać się rozstępy. Na skutek działania siły ciążenia, biust zaczyna opadać, gdyż skóra nie jest w stanie go utrzymać. Aby zapobiec utracie elastyczności piersi należy stosować kosmetyki zawierające składniki napinające skórę i poprawiające mikrokrążenie krwi. Warto, aby zapobiegały także powstawaniu rozstępów. Kosmetyk nakładaj ruchem okrężnym, zaczynając od dołu i kierując się ku górze. Biorąc prysznic, kieruj naprzemiennie strumień raz ciepłej raz zimnej wody – zabieg ten poprawi ukrwienie skóry, co korzystnie wpłynie na jej jędrność. Istotne jest także wzmacnianie mięśni klatki piersiowej – jeżeli nie masz czasu ćwiczyć na siłowni, wykonuj proste ćwiczenia w domu – unoszenie handelek (lub nawet butelek z wodą). Kilkakrotnie w ciągu dnia możesz złożyć dłonie jak do modlitwy, rozkładając szeroko łokcie, a następnie naciskając dłonią o dłoń z maksymalną siłą przez kilka sekund.

Reklama

Bardzo ważne jest także noszenie odpowiedniego stanika. Powinien od dobrze podtrzymywać piersi i zapobiegać ich opadaniu. W okresie karmienia unikaj staników, które mogą podrażnić biust. Powinnaś zrezygnować z noszenia biustonoszy typu „push up”, a także z takiego, który spłaszcza brodawki. Istotne jest, aby biustonosz nie był zbyt ciasny, a kształt miseczek odpowiadał naturalnemu ułożeniu piersi.

Wrażliwe brodawki

W okresie karmienia częstym problemem młodych mam są podrażnione, bolesne brodawki. Często zdarza się, że bywają krwawiące i popękane. Jednym z głównych powodów bolących brodawek jest nieprawidłowe, zbyt płytkie przystawienie dziecka do piersi (wówczas dziecko ssie tylko koniuszek brodawki). Bolesność brodawek występuje najczęściej w pierwszych dniach karmienia piersią. Zachowując zasady prawidłowego karmienia dziecka, ból powinien szybko ustąpić. Jeżeli jednak dziecko nieprawidłowo uchwyciło brodawkę, ból może się utrzymywać. W późniejszym okresie karmienia przyczyną bolesności brodawek jest ząbkowanie dziecka.

Podrażnienia można łatwo złagodzić dzięki specjalnym preparatom do pielęgnacji brodawek sutkowych. Są to bezzapachowe kremy łagodzące ból i uczucie napięcia w początkowym okresie ciąży. W okresie karmienia natomiast natłuszczają, nawilżają i regenerują pęknięcia. Powinny one zawierać lanolinę, czyli substancję pochodzenia naturalnego od wieków stosowana w kosmetyce, która doskonale zmiękcza i regeneruje naskórek, wygładza, natłuszcza oraz zmniejsza szorstkość skóry.

Mimo wielu czynników wpływających niekorzystnie na wygląd Twoich piersi w okresie ciąży i po porodzie, systematyczna pielęgnacja pomoże Ci zniwelować niepożądane zmiany. Istotne jest to, że wspomniane zabiegi możesz wykonywać w domu, bez wysiłku i nie ponosząc wysokich kosztów.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla marki FLOSLEK - producenta preparatu do pielęgnacji brodawek sutkowych z linii For Mum.