Winoterapia to luksusowe zabiegi, które zaspakajają zarówno potrzeby duchowe jak i cielesne. Stres i zmęczenie psychiczne wpływa na nasze ciało, a zastosowanie tych słodkich i soczystych owoców w kosmetologii umożliwia oddziaływania na obie te sfery jednocześnie. Odnowa biologiczna łącząca wielowiekową, śródziemnomorską tradycję uprawy winorośli i produkcji wina z najnowszymi osiągnięciami kosmetyki, z lampką cierpkiego trunku w dłoni, to raj dla zmysłów i ciała każdej kobiety.

Reklama

"Winoterapia, czyli zabieg z czerwonego wina, jest to kuracja przeznaczona w szczególności dla skóry dojrzałej i wymagającej. Są to zabiegi na ciało ujędrniające i antycellulitowe, o najsilniejszym działaniu. Winoterapia, stosowana na twarz, ma także działanie antyrodnikowe, odmładzające i przeciwzmarszczkowe. To jedyna w swoim rodzaju terapia o silnych właściwościach przeciwutleniających, regenerujących i odżywiających, która poprawia krążenie i stymuluje powstawanie kolagenu oraz elastyny. Wygładza i dotlenia skórę, zwiększa jej elastyczność i nadaje zdrowy koloryt, a przede wszystkim pięknie pachnie" - powiedziała PAP Life Marzena Kamińska z Wellness & Beauty Spa Natural w Warszawie.

Przemysł kosmetyczny, wiedząc o dobroczynnym działaniu winogron, wykorzystuje nie tylko samo wino, ale także każdą część owocu - miąższ, pestki, skórkę, a nawet szypułki. Ekstrakty winne mają szeroką gamę właściwości. Poprawiają koloryt i jędrność skóry, nadają jej blask, działają odświeżająco, relaksacyjnie i odprężająco. Wino dostarcza do naszego organizmu wielu niezbędnych pierwiastków chemicznych takich jak: bor, brom, cynk, jod, magnez, potas, sód, wapń.

W winogronach i produktach z nich pochodnych znajdują się także organiczne związki chemiczne: polifenole, flawonidy i antocyjany, mające właściwości przeciw utleniające, zwalczające wolne rodniki, a więc spowalniające proces starzenia się. Ponadto polifenole, obecne w czerwonym winie, działają stymulująco i oczyszczają organizm z toksyn.



Magiczne zastosowanie ma również niepozorny olejek z pestek winogron, który obniża poziom złego cholesterolu, co zmniejsza ryzyko chorób serca. Tanina w nim zawarta oczyszcza naczynia krwionośne i pobudza krążenie krwi, hamuje rozwój tkanki tłuszczowej i przyśpiesza jej spalanie, dlatego wykorzystuje się go powszechnie do walki z cellulitem.

Zabiegi w ramach winoterapii to m.in.: peelingi, masaże, zabiegi odżywcze na twarz, kąpiele winne, czy body wrapping. Każda z pań może być królową swojego prywatnego winogronowego spa, bo kosmetyki i zabiegi z powodzeniem można przygotować i stosować w zaciszu domowym. Peeling ma za zadanie złuszczyć zrogowaciały naskórek i wzmocnić wchłanianie składników odżywczych. Peeling stosowany w winoterapii to zazwyczaj mieszanka moszczu winnego lub pestek winogron i miodu lawendowego. Masaż ciała połączony z wprowadzaniem kosmetyku na bazie wina i oleju z pestek winogron, ma na celu nawilżyć i złagodzić podrażnienia skóry. Body wrapping, to owijanie ciała folią, co zwiększa efekt zabiegu poprzez głębszą penetrację składników zawartych w preparatach wykorzystanych wcześniej. Na koniec np. relaksująca kąpiel winna z lampką białego lub czerwonego wina, czego chcieć więcej?

Reklama

Na profesjonalny zabieg winoterapii można się udać na do gabinetu kosmetycznego lub SPA, ale od niedawna zabiegi takie oferują także biura podróży. Regiony winiarskie, głównie w Hiszpanii, Włoszech i Francji, poza zwiedzaniem winnic i kursami enologicznymi, proponują winoterapię, jako jeden ze sposobów delektowania się tym trunkiem.

"Warto skorzystać z kilkudniowej sesji zabiegów albo przeznaczyć przynajmniej kilka godzin na relaks i odnowę biologiczną. Współpracujące z nami profesjonalne ośrodki proponują m.in. peelingi skórkami winogron, masaż olejkiem z pestek winogron, wcieranie wina punktowo, kompresy antycellulitowe, a także zanurzenie w kilkuset litrowej beczce Cabernet Franc!" - zachęca Majka Szura, właścicielka biura podróży Polka Travel.

Należy jednak pamiętać, że winoterapia jak wszystkie zabiegi kosmetyczne, ma swoje zalecenia i przeciwwskazania. Terapia ta nie jest wskazana dla cery młodej i wrażliwej, a także dla osób z alergią na winogrona. Winoterapii nie powinny stosować osoby z chorobami infekcyjnymi, stanami zapalnymi skóry, z chorobami układu krążenia, opryszczką czy egzemą.

Emilia Klepacka