Reklama
Inne

Usterka, czy brak komfortu jazdy może zepsuć nam cały wyjazd. Jak tego uniknąć? O czym powinna pamiętać kobieta wybierająca się w podróż własnym autem? Radzą eksperci z serwisu Motointegrator.pl – pierwszego warsztatu samochodowego online.

Opony ze startym bieżnikiem, niesprawne oświetlenie to tylko niektóre z grzechów kierowcy. „Nie jesteśmy w stanie wykluczyć usterek, ale gdy odpowiednio się postaramy będzie można podróżować bez stresu” – twierdzi Adam Karpiński, ekspert z warsztatu samochodowego online - Motointegrator.pl

Ogumienie: podstawa bezpieczeństwa

Ogumienie jest kluczowe dla bezpieczeństwa jazdy. To od opon w głównej mierze zależy przyczepność pojazdu na zakrętach, jego zachowanie podczas gwałtownych manewrów oraz w sytuacjach awaryjnych. Dodatkowo, w wielu krajach zły stan ogumienia może skutkować problemami z policją.

Jak samodzielnie zbadać opony pod kątem przydatności do długiej drogi? Sprawdź, czy nie mają widocznych pęknięć lub innych uszkodzeń. Inną ważną rzeczą jest stan bieżnika. Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego minimalna wymagana wysokość bieżnika to 1,6 mm, jednakże producenci opon zalecają ich wymianę przy wysokości 3mm w przypadku opon letnich. Wysokość bieżnika możesz zmierzyć samodzielnie za pomocą miernika, który łatwo zakupić w sklepie motoryzacyjnym, supermarkecie lub na stacji benzynowej. Inną, mniej dokładną metodą jest prosty test: włóż monetę dwugroszową w rowek bieżnika. Jeśli widoczna jest cała korona orła - trzeba wymienić oponę.

Nie zapominaj o ciśnieniu w oponach. Jego wartość należy sprawdzisz za pomocą miernika, który zakupisz w sklepie motoryzacyjnym, lub bezpłatnie przy kompresorze na stacji benzynowej. Prawidłową wartość ciśnienia dla twojego modelu pojazdu odczytasz z książki obsługi pojazdu i naklejki umieszczonej przeważnie w okolicy drzwi kierowcy lub po stronie wewnętrznej na klapce wlewu paliwa. Nieprawidłowa wartość ciśnienia nie tylko zwiększa zużycie paliwa, ale także może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ogumienia.


Śpieszy ci się? Powoli


Przed wyjazdem wakacyjnym należy również sprawdzić układ hamulcowy. Samodzielnie trudno to zrobić, najlepiej udaj się więc do najbliższego warsztatu.
Jeżeli w warsztacie usłyszysz, że klocki czy tarcze hamulcowe w najbliższym czasie będą do wymiany, nie zwlekaj z tym, zwłaszcza, jeżeli wybierasz się w dalszą podróż.

Płyny eksploatacyjne
Należy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych (oleju, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego), czy nie wymagają one uzupełnienia. Należy wymieniać go w zależności od zaleceń producenta pojazdu, wieku pojazdu oraz od tego czy jest to zwykły olej czy typu long-life, średnio co 10 – 30tys.km. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, zrób to przed wyjazdem. Zabierzm ze sobą również zapas, zwłaszcza, jeśli silnik w twoim pojeździe pobiera go dość dużo.

Przez przejrzystą szybkę

W znacznym stopniu na komfort i bezpieczeństwo jazdy mogą wpłynąć wycieraczki. Jak je sprawdzić? Obejrzyj pióra wycieraczek, czy nie są rozdarte lub nie mają innych uszkodzeń. Zmocz szybę i sprawdź, czy jest prawidłowo oczyszczana (nie zostają smugi). Zużyte wycieraczki rozmazują wodę i bród zamiast go usuwać, a przy ich nadmiernym zużyciu mogą porysować szybę. Nie zapomnij sprawdzić poziomu płynu do spryskiwacza i ewentualnie uzupełnić go.Inne

Dla ochłody


Przed wyjazdem sprawdź działanie klimatyzacji: czy z kratek nawiewów wydostaje się zimniejsze powietrze niż przed jej uruchomieniem.
Eksperci z Motointegrator.pl zalecają również wymianę filtra przeciwpyłkowego oraz odgrzybienie układu klimatyzacji. Jego zanieczyszczenie utrudnia obieg powietrza, powoduje nieprzyjemny zapach i jest szkodliwe dla podróżujących.

Więcej przestrzeni


Co zrobić, gdy w samochodzie brakuje miejsca na wszystkie rzeczy, z którymi nie chcesz się rozstawać w wakacje?
Z pomocą mogą przyjść bagażniki dachowe. Powiększają one przestrzeń ładunkową i pozwalają przewieźć rowery bez nadmiernego ich demontażu. „Kupując bagażnik kieruj się jego wymiarami, ale również przeznaczeniem, materiałem z którego są wykonane i dopasowanie do twojego auta” - radzi Adam Karpiński.
Staraj się równomiernie rozkładać bagaże w samochodzie. Zadbaj, by nie zabierać ze sobą rzeczy zbytecznych (np. łańcuchów śniegowych jadąc w lato w góry), aby niepotrzebnie nie obciążać samochodu, a co za tym idzie nie zwiększać zużycia paliwa.
O tym musisz pamiętać!


Po pierwsze: sprawdź, czy posiadasz odpowiednie i niewygasające ubezpieczenie.
W niektórych krajach wymagana jest „zielona karta”, w innych trzeba dokupić dodatkowe gwarancje. Dzięki rozbudowanym pakietom assistanace, możesz spokojnie ruszać w drogę.

Po drugie: wyposażenie samochodu to podstawa. Należy mieć ze sobą: trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę oraz kamizelkę odblaskową. Nie wszystkie te elementy są wymagane w Polsce, ale w takich krajach jak Austria, Chorwacja, Hiszpania i Włochy np. kamizelki odblaskowe są obowiązkowe.

Warto mieć ze sobą zestaw narzędzi do usunięcia drobnych usterek. Sprawdź również, czy apteczka jest w pełni wyposażona. Posiadanie jej w większości europejskich krajów nie jest prawnie wymagane, jednak wobec obowiązku niesienia pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym staje się niezbędne.


Ułatwieniem dla kobiet mogą być usługi internetowego warsztatu samochodowego Motointegrator.pl. Kupno części i zamówienie usług za pośrednictwem Internetu umożliwia szybkie przygotowanie samochodu do podróży. Dodatkowo można liczyć na wsparcie konsultantów, którzy doradzą i biorą na siebie zorganizowania pomocy.